Rumunský prezident Iohannis ohlásil zámer uchádzať sa o nové funkčné obdobie

Bukurešť 24. júna 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Darko Bandic)
 
Rumunský prezident Klaus Iohannis v sobotu oznámil, že v najbližších voľbách sa bude uchádzať o nové funkčné obdobie. Prisľúbil, že bude bojovať proti korupcii po tom, ako predsedu vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) tento týždeň odsúdili za podnecovanie k zneužitiu právomocí verejného činiteľa, informovala agentúra AP

Na snímke rumunský prezident Klaus Iohannis

Centrista Iohannis, ktorého súčasný mandát vyprší v roku 2019, sa podľa vlastných slov rozhodol oznámiť opätovnú kandidatúru práve po odsúdení šéfa PSD Livia Dragneu za uvedený čin na tri a pol roka väzenia. Prezident konštatoval, že dôvera verejnosti k vláde je v Rumunsku veľmi nízka.
Tisíce Rumunov sa v sobotu opäť zúčastnili na demonštráciách proti korupcii pred vládnymi úradmi v Bukurešti, zatiaľ čo tisíce ďalších demonštrovali v iných mestách. Požadovali pritom odstúpenie terajšej vlády a vypísanie predčasných volieb.
Výkonný výbor PSD v piatok ubezpečil, že šéfa strany odsúdeného zatiaľ iba prvostupňovým súdom naďalej podporuje. Iohannis počas návštevy rodného mesta Sibiu vyčítal sociálnym demokratom, že sa zastávajú “zločinca”.
Samotný Dragnea informoval, že nerezignuje ani post predsedu PSD, ani na funkciu predsedu Poslaneckej snemovne a ešte s väčším zanietením bude presadzovať uvedenie obsahu vládneho programu do praxe a likvidáciu “paralelného štátu”.
Dragnea, ktorý je najvplyvnejším politikom súčasného Rumunska, sa v súlade s platnou legislatívou krajiny nemôže stať jej premiérom. V inom procese bol totiž podmienečne odsúdený pre podvod, ktorého sa mal dopustiť v súvislosti s referendom z roku 2012.
Sociálni demokrati sľubujú prijatie nových zákonov, ktoré podľa kritikov oslabia boj proti korupcii v Rumunsku.
 
Príspevok Rumunský prezident Iohannis ohlásil zámer uchádzať sa o nové funkčné obdobie zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)