Bukurešť 27. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexandru Dobre)

Rumunský prezident Klaus Iohannis odmietol vymenovať za novú premiérku Sevil Shhaidehovú, ktorú do funkcie minulý týždeň nominovali sociálni demokrati

Na snímke rumunský prezident Klaus IohannisNa snímke rumunský prezident Klaus Iohannis

“Dôkladne som zvážil všetky pre a proti a rozhodol som sa pani Sevil Shhaidehovú nenominovať,” oznámil dnes prezident. Súčasne požiadal sociálnych demokratov a ich koaličných partnerov, aby mu predložili iného kandidáta na post predsedu vlády.

Málo známu političku, ekonómku a moslimku Sevil Shhaidehovú navrhol za premiérku Liviu Dragnea, predseda Sociálnodemokratickej strany (PSD), ktorá jednoznačne zvíťazila v decembrových parlamentných voľbách.

Spolu s tradičnými spojencami z Aliancie liberálov a demokratov (ALDE) si tak PSD zaistila pohodlnú väčšinu 250 kresiel v 465-člennom parlamente. Kandidáta na premiéra musí po prezidentovi schváliť aj parlament.

Prezident svoje odmietavé stanovisko k Shhaidehovej, blízkej spolupracovníčke Livia Dragneu, bližšie nevysvetlil. Kto by mohol byť novým kandidátom PSD na premiéra, zatiaľ nie je jasné.

Podľa politických komentátorov môžu byť za prezidentovým rozhodnutím aj bezpečnostné dôvody, keďže Shhaidehová je vydatá za sýrskeho občana.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.