Rumunský premiér poprel, že by hovoril o vešaní príslušníkov maďarskej menšíny

Budapešť 15. januára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Rumunský premiér Mihai Tudose v pondelok poprel, že by hovoril o vešaní, keď minulý týždeň komentoval vyhlásenie maďarských strán v Sedmohradsku týkajúce sa autonómie. Informovala o tom agentúra MTI.
Na snímke Mihai Tudose

Tudose podčiarkol, že ako Rumun rozhodne trvá na tom, že na žiadnej úrovni, ani v rámci rozhovorov, nemôže byť témou vyjednávania integrita Rumunska, nemôže byť reč o autonómii niektorej časti krajiny.
“Keď som hovoril o viatí vlajky (Maďarov), poukazoval som na štátne orgány, ktoré musia uplatniť zákon. Vedľa vlajky bude viať ich mandát, ak neuplatnia zákon. Hovoril som o tomto, a nie o tom, že treba niekoho vešať,” povedal premiér pri príchode na schôdzku výkonného výboru Sociálnodemokratickej strany (PSD).
Podľa MTI Demokratický zväz rumunských Maďarov (RMDZ) a maďarské politické strany vyzvali premiéra na ospravedlnenie, respektíve na odstúpenie. Podľa ich interpretácie Tudose priamo pohrozil vešaním sedmohradských Maďarov požadujúcich autonómiu.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok označil za neprijateľné, aby v Európe 21. storočia hrozili smrťou kompletnému národnému spoločenstvu a ich vodcom.
V súvislosti s vyjadreniami rumunského premiéra šéf maďarskej diplomacie zdôraznil, že maďarská vláda je povinná dať najavo, že podobné vyhlásenia považuje za úplne neakceptovateľné. “Premiér Rumunska sa diskvalifikuje z radov kultúrnych európskych politikov,” zdôraznil Szijjártó.
“Zareagujem rovnako, ako som reagoval pri istej príležitosti, keď sa snažili (Maďari) vyvesiť vlajku. Jasne som vtedy povedal, že ak tam tá vlajka zaveje, vedľa nej budú visieť aj miestni zodpovední,” citovala MTI vyjadrenie Tudosea z minulej stredy pre spravodajskú televíziu Realitatea.

Premiér Tudose odstúpi po vnútrostraníckych sporoch
Tudose dnes zároveň oznámil demisiu po pretrvávajúcich sporoch vnútri vládnej Sociálnodemokratickej strany (PSD). Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Podľa správ internetového vydania viedenského mienkotvorného denníka Die Presse, ktoré v Bukurešti potvrdil samotní odstupujúci politik, členovia vedenia rumunských sociálnych demokratov mu na zasadaní výkonného výboru PSD odobrali politickú podporu.
Za jeho odvolanie hlasovalo – podľa tlačovej agentúry MTI – 59 členov grémia, štyria boli proti a ďalší štyria sa hlasovania zdržali. Tudose poznamenal, že je disciplinovaným členom strany a rešpektuje rozhodnutie straníckych kolegov.
Podľa vlastných slov nezostane vo funkcii ako úradujúci premiér a až do vymenovania nového predsedu vlády PSD navrhne do jej čela vicepremiéra Paula Stanesca, čo však musí ešte akceptovať hlava štátu.
Mihai Tudose vyvolal – podobne ako jeho predchodca vo funkcii Sorin Grindeanu – postupne nevôľu lídra PSD Livia Dragneu, okrem iného úsilím o výmenu viacerých členov vlády.
Rumunskej ministerke vnútra Carmen Danovej nevyhovel premiér v prípade návrhu na odvolanie vrchného veliteľa polície Bogdana Despesca. Naopak, v uplynulých dňoch hovoril s uznaním o práci policajného zboru.
Carmen Danová vyzvala minulý týždeň v utorok premiéra, aby odvolal policajného šéfa po zatknutí dopravného policajta, dôvodne podozrivého zo sexuálneho zneužívania dvoch detí, päťročného dievčaťa a deväťročného chlapca.
Štyridsaťpäťročného policajta, ktorý sa medzičasom k zneužívaniu priznal, zadržali po trojdňovom pátraní, ktoré nasledovalo po odvysielaní záberov z kamerového systému.
Vrchného veliteľa rumunskej polície, ktorý má funkciu štátneho tajomníka, vymenúva a uvoľňuje z funkcie premiér na návrh ministra vnútra. V danom prípade však Carmen Danová, ktorá je blízkou spolupracovníčkou lídra vládnych sociálnych demokratov Livia Dragneu, zrejme premiéra o svojom zámere neinformovala.
Kým Danová sa domnieva, že polícia môže opäť získať dôveru verejnosti iba po priznaní pochybení z minulosti, premiér dal podľa vlastných slov policajnému veliteľovi týždeň na prijatie potrebných opatrení.
Prehĺbujúci sa spor lídra strany Livia Dragneu a predsedu vlády bol v ostatných týždňoch čoraz zrejmejší. V balkánskej krajine sa však stret stúpencov oboch činiteľov očakával však až na rokovaní výkonného výboru vládnej strany naplánovanom pôvodne na 29. januára.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)