Rumunský premiér Grindeanu dosadil na kľúčové posty svojich stúpencov

Bukurešť 17. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Ghirda)

Rumunský premiér Sorin Grindeanu vymenoval v piatok svojich stúpencov do kľúčových pozícií vo vláde, zatiaľ čo premiér v súčasnosti zápasí o moc vo svojej vlastnej Sociálnodemokratickej strane (PSD).
Na snímke rumunský premiér Sorin Grindeanu

Expremiér a bývalý líder PSD Victor Ponta bude generálnym tajomníkom vlády. Grindeanu však odmietol vicepremiérku a ministerku pre regionálny rozvoj Sevil Shhaidehovú, ktorú nahradí bývalý minister komunikácií. Grindeanu bude zároveň dozerať na rezort vnútorných záležitostí.
Nominácie musí ešte schváliť prezident Klaus Iohannis. Líder PSD Liviu Dragnea vyzval Grindeanua, aby odstúpil. Na budúci týždeň v stredu sa bude v parlamente hlasovať o vyslovení dôvery voči premiérovi.
Hoci Dragnea stojí na čele vlády, ktorá zvíťazila v decembrových voľbách, predsedom vlády sa nestal pre obvinenie z trestného činu súvisiaceho s volebnými podvodmi.
Šéfom vlády sa stal Grindeanu a zo začiatku bol vnímaný ako Dragneaova bábka; dokonca navrhol zákon, ktorý by uľahčoval výkon vládnych činiteľov čeliacim stíhaniu. Tento krok však po celom Rumunsku podnietil masívne protesty proti korupcii, čo donútilo vládu sporný zákon stiahnuť.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)