Bukurešť 14. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:George Ciamba Twitter)
 
Rumunská vláda vymenovala v stredu skúseného diplomata Georgeho Ciambu za nového ministra, povereného prípravami na prevzatie rotujúceho predsedníctva Rumunska v Európskej únii od 1. januára 2019

Na snímke George Ciamba

Do úradu ministra pre európske záležitosti slávnostne uviedol Ciambu rumunský prezident Klaus Iohannis. Predchádzajúci minister minulý týždeň nečakane podal demisiu, napísala tlačová agentúra AP.
Iohannis v pondelok vyhlásil, že vláda je “totálne nepripravená” na prevzatie riadenia EÚ, ale v stredu už pôsobil optimistickejšie, keď povedal, že “prípravy pokračujú primerane a podľa môjho názoru to ešte stále môžeme zvládnuť”.
V utorok však vypukol v Rumunsku rozruch po kritickej správe, kde Európska komisia (EK) vyzvala balkánsku krajinu, aby okamžite pozastavila uplatňovanie nových zákonov týkajúcich sa súdnictva a tiež vymenovávanie prokurátorov. Komisia vyjadrila v správe sťažnosť, že Rumunsko sa po rokoch pokroku v demokratických reformách hýbe smerom dozadu.
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová uviedla, že nebude dbať na odporúčania v správe EK, a navyše ju označila za “surový zásah do… rumunských záležitostí”.
Bývalý minister spravodlivosti Florin Iordache, jeden z iniciátorov nových zákonov týkajúcich sa justície, takisto reagoval so vzdorom. “Budeme v tom pokračovať napriek nesúhlasu Európskej komisie,” vyhlásil v parlamente.
“Budeme o veciach rozhodovať na základe ústavy, a nie pod tlakom iných,” dodal. Po príhovore ho kamery nafilmovali, ako ukazuje neslušné gesto opozičným zákonodarcom.
 
Príspevok Rumunsko vymenovalo diplomata Ciambu za ministra pre predsedníctvo v EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.