Budapešť/Bukurešť/Bratislava 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Rumunsko napadlo na Súdnom dvore Európskej únie so sídlom v Luxemburgu z výlučne procesných dôvodov európsku občiansku iniciatívu Minority SafePack
Informáciu priniesla dnes tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na rumunské ministerstvo zahraničných vecí.
Ilustračné foto

Podľa neho sa k procesu v Luxemburgu pripojila aj Slovenská republika.
Rumunsko sa podľa rezortu diplomacie usiluje touto cestou iba predísť tomu, aby Európska únia rozšírila svoje legislatívne kompetencie aj na oblasti, akými sú napríklad ochrana práv príslušníkov národnostných menšín. To je totiž súčasťou suverenity členských štátov Únie.
“V tejto oblasti Európska únia v zmysle základných zmlúv nemá právomoci a nemôže ich ani nadobudnúť iným spôsobom ako rozšírením základných zmlúv,” cituje agentúra z odpovede rumunského ministerstva zahraničných vecí na jej otázky. Rezort diplomacie pripomenul, že spomínaná iniciatíva pochádza od európskych občanov, a nie je politickou akciou nejakého politického subjektu.
Rumunské ministerstvo súčasne zdôraznilo, že krajina chráni práva všetkých rumunských občanov, ktorí sa slobodne rozhodli hlásiť k niektorej z tamojších národnostných menšín, a vymenovalo ich práva vrátane používania rodného jazyka pri kontakte s orgánmi verejnej správy, v súdnictve i vo vzdelávacom procese. Súčasne upozornilo, že štát cez menšinové organizácie finančne prispieva na kultúrne podujatia národnostných menšín.
Rumunsko napadlo podľa dnešnej správy MTI marcové rozhodnutie Európskej komisie, ktorým súhlasilo s čiastočnou registráciou iniciatívy, v ostatný deň pôsobenia vlády bývalého premiéra Sorina Grindeana – 28. júna.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.