Bukurešť 4. februára (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Predseda vládnucej rumunskej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea po niekoľkých dňoch masových protestov proti schváleniu nariadenia umožňujúceho dekriminalizáciu istých zneužití právomocí zmenil názor a už nevylučuje korekciu rozhodnutia vládneho kabinetu premiéra Sorina Grindeana

Predseda Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu DragneaPredseda Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea

Dragneu k tomu podľa vlastných slov vedie snaha zabrániť rumunsko-rumunskému konfliktu masových rozmerov, pretože takmer milión stúpencov PSD sa chystá do ulíc, aby tam demonštrovalo proti kritikom vlády.

Vinu za rozkol v rumunskej spoločnosti nesie podľa Dragneu “nezodpovedný” prezident krajiny Klaus Iohannis.

Dragnea sa podľa vlastných slov chystá predložiť premiérovi návrhy, ktoré by viedli k ukončeniu vnútropolitického konfliktu. Eventuálne možno hovoriť dokonca aj o anulovaní schváleného nariadenia vlády, ak to premiér akceptuje, povedal predseda PSD pre internetový server dcnews.ro.

Kontroverzne prijatým vládnym nariadením sa po masových protestoch verejnosti a viacerých podnetoch zaoberá aj tamojší ústavný súd.

Ústavní sudcovia majú medzičasom na stole najmenej tri žaloby týkajúce sa nariadenia, ktoré napadol ako protiústavné aj prezident krajiny Klaus Iohannis.
Ten v piatok na Malte, kde sa zúčastnil na neformálnom summite Európskej únie, zdôraznil, že napriek vnútropolitickej kríze v krajine sa zahraniční investori nemusia obávať o svoj kapitál.

Jednu zo žalôb podal na ústavný súd ombudsman Victor Ciorbea, u ktorého to signalizuje zmenu postoja, keďže pôvodne podporoval vládnuce strany a vyslovil sa proti ústavnej žalobe. Vôbec prvú žalobu podal na ústavný súd úrad pre dohľad nad justíciou CSM.

Protikorupčná prokuratúra už vo štvrtok potvrdila, že registruje viacero trestných oznámení od fyzických osôb v súvislosti so schválením vládneho nariadenia a začala skúmať ich opodstatnenosť.

Premiér Sorin Grindeanu a líder PSD Liviu Dragnea, ktorého by sa nariadenie priamo týkalo vzhľadom na jeho trestné stíhanie, ešte vo štvrtok na spoločnej tlačovej konferencii informovali, že výkonný výbor PSD jednohlasne vyjadril dôveru premiérovi. Ten napriek požiadavkám desaťtisícov demonštrantov nemieni odstúpiť.  Súčasne naznačili, že stiahnutie nariadenia nie je aktuálne.

Protesty proti postupu vlády, ktorých dejiskom je už niekoľko dní Bukurešť, sa v piatok rozšírili aj do ďalších najmenej 10 miest krajiny.