Bukurešť 28. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)

Rumunská Sociálnodemokratická strana (PSD), ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách z 11. decembra, predstavila dnes nového kandidáta na obsadenie postu premiéra po tom, ako prezident Klaus Iohannis v utorok odmietol jej pôvodný návrh

Nádej tentoraz vkladá do regionálneho politika Sorina Grindeana, terajšieho predsedu rady Temešvárskej župy.

Predseda Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu DragneaPredseda Sociálnodemokratickej strany (PSD) Liviu Dragnea

Podobne ako predošlá kandidátka PSD, ekonómka Sevil Shhaidehová, pôsobil Grindeanu (43) v minulosti vo vláde ako minister. Šéfom rezortu telekomunikácií bol tento vyštudovaný informatik necelý rok od decembra 2014, teda v období, keď bol premiérom sociálny demokrat Victor Ponta.

Nového kandidáta predstavil predseda PSD Liviu Dragnea v Bukurešti deň po tom, ako Iohannis oznámil svoje rozhodnutie nevymenovať pomerne málo známu Shhaidehovú, pričom povedal iba to, že “zvážil všetky pre a proti”. Lídri PSD a partnerskej strany Aliancia liberálov a demokratov (ALDE) konanie prezidenta odsúdili s tým, že na odmietnutie nemal žiadny dôvod a riskuje svoje odvolanie z funkcie.

Iohannis musí kandidáta na premiéra formálne odsúhlasiť, než o ňom definitívne rozhodne parlament.

Shhaidehová by bola v prípade vymenovania prvou ženou a zároveň prvou moslimkou na čele rumunskej vlády. Jej manželom je občan sýrskeho pôvodu, prezentujúci sa na sociálnych sieťach ako vášnivý stúpenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.