Rumunskí sociálni demokrati podali návrh na vyslovenie nedôvery vlastnej vláde

Bukurešť 18. júna 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP-Vadim Ghirda)

Rumunská vládnuca strana podala dnes v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery kabinetu premiéra Sorina Grindeana, ktorého pôsobenie vo funkcii pred niekoľkými dňami prestala podporovať. Grindeanu, ktorý je obviňovaný z neplnenia vládneho programu, odmieta odstúpiť, čím uvrhol svoju krajinu do politickej krízy
Na snímke rumunský premiér Sorin Grindeanu

Senátor vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Mihai Fifor prečítal v parlamente návrh namierený proti premiérovi, o ktorom by mali zákonodarcovia hlasovať v stredu. Grindeanovi je v tomto návrhu pripisované “pohŕdanie demokratickými zásadami”, ale aj “nezrelosť a politická nezodpovednosť”.
Samotný Grindeanu, ktorý je na čele rumunskej vlády od januára, odmieta, že by vo funkcii pochybil. Tvrdí, že vplyvný predseda PSD Liviu Dragnea, ktorý sám nemôže byť premiérom, pretože bol v roku 2016 usvedčený z volebného podvodu, presadzuje namiesto neho inú osobu.
Bývalý premiér Victor Ponta ako spojenec Grindeana vyzval na vyriešenie krízy prostredníctvom rokovaní s Dragneom. Navrhované hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde označil za “jadrovú vojnu medzi sociálnymi demokratmi a sociálnymi demokratmi”. Takéto vnútrostranícke súboje podľa neho prinášajú prospech iba prezidentovi Klausovi Iohannisovi, politickému súperovi PSD, ktorý má právomoc nominovať nového premiéra, schvaľovaného následne parlamentom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)