Bukurešť 7. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:George Ciamba Twitter)
 
Rumunská vláda trvá na tom, že je schopná zvládnuť rotujúce polročné predsedníctvo v Rade Európskej únie, ktoré 1. januára prebrala od Rakúska. Bukurešť tak podľa agentúry AP zavrhla obavy, ktoré nedávno na jej adresu vyslovil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

Na snímke George Ciamba

Šéf najvyššieho výkonného orgánu EÚ vyjadril totiž len krátko predtým, ako sa Bukurešť zhostila svojej novej úlohy, pochybnosti, či je pripravená na politické kompromisy v rámci predsedníctva v EÚ. Juncker poukázal na hlbokú roztrieštenosť na rumunskej vnútropolitickej scéne a povedal, že ak chce niekto vychovávať k jednote Európu, musí mať najprv “zjednotený front” sám u seba doma. Zároveň však zdôraznil, že Bukurešť je na to technicky dobre nachystaná.
“Rumunsko je dobre pripravené. Bodka,” uviedol v pondelok rumunský minister pre európske záležitosti George Ciamba a dodal, že vnútropolitické spory zažívajú všetky členské štáty EÚ. Lídri rumunskej vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD) zároveň Junckera obvinili z predsudkov.
Predstavitelia EÚ dlhodobo kritizujú Bukurešť v súvislosti so spornou reformou justície, ktorá podľa Bruselu oslabí sudcov i prokurátorov v prospech politikov podozrievaných z korupcie. Do sporov s rumunskou vládou sa – pomerne často aj pre túto reformu – dostáva tiež rumunský prezident Klaus Iohannis, blízky opozičným liberálom.
 
Príspevok Rumunská vláda trvá na tom, že predsedníctvo v Rade EÚ je schopná dobre zvládnuť zobrazený najskôr Hlavné správy.