Bukurešť 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)
 
Rumunská premiérka Viorica Dancilaová začína v stredu dvojdňovú návštevu Izraela, ktorá prichádza v čase roztržky na domácej politickej scéne ohľadom možného presunu rumunského veľvyslanectva do Jeruzalema.

Na snímke Viorica Dancilaová

Dancilaová z ľavicovej vládnucej strany Sociálni demokrati (PSD) sa stretne so svojím izraelským náprotivkom Benjaminom Netanjahuom a navštívi pamätník Jad va-šem, uviedli webové noviny The Times of Israel. Vo štvrtok má na programe stretnutie s prezidentom židovského štátu Reuvenom Rivlinom a návštevu Múru nárekov v Jeruzaleme.
Dancilaovej návšteva sa koná iba niekoľko dní po tom, ako predseda PSD Liviu Dragnea vyvolal v Rumunsku politické napätie, keď oznámil “rozhodnutie” vlády presťahovať ambasádu svojej krajiny z Tel Avivu do Jeruzalema.
Rumunský prezident Klaus Iohannis, ktorý je zo stredopravicového spektra a často sa dostáva do nezhôd s vládou, však namietol, že o tomto postupe nebol informovaný, a zdôraznil, že takýto krok sa môže uskutočniť len po tom, ako sa na štatúte Jeruzalema dohodnú samotní Izraelčania a Palestínčania.
Rumunská premiérka v snahe upokojiť situáciu vyhlásila, že jej vláda sa len usiluje vytvoriť “platformu pre rokovania” o možnom presune veľvyslanectva. Takýto krok by nasledoval kontroverzný príklad prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý koncom vlaňajška uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela.
Rumunsko bolo jedinou krajinou bývalého komunistického bloku, ktorá si po šesťdňovej vojne z roku 1967 zachovala vzťahy s Izraelom. Niekdajší rumunský diktátor Nicolae Ceaušescu si udržiaval úzke vzťahy aj s Organizáciou za oslobodenie Palestíny (OOP) pod vedením jej bývalého lídra Jásira Arafata.
 
Príspevok Rumunská premiérka začína dvojdňovú návštevu Izraela zobrazený najskôr Hlavné správy.