Bukurešť 16. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Rumunská premiérka Viorica Dančilaová v pondelok oznámila, že odvolá ministerku vnútra Carmen Danielu Danovú a šéfa diplomacie Teodora Melescanua. Dančilaová, ktorá je členkou vládnucej Sociálnodemokratickej strany (PSD), však neuviedla konkrétne dôvody pre ich odchod z vlády, napísala v utorok agentúra DPA

Na snímke rumunská premiérka Viorica Dančilaová

Funkciu ministra zahraničných vecí po Melescanuovi prevezme Ramona Manescuová z koaličnej Aliancie liberálov a demokratov (ALDE), zatiaľ čo nástupkyňou Danovej sa stane jej stranícky kolega Nicolae Moga.

Podľa rumunských médií boli ministerstvá vnútra a zahraničných vecí zodpovedné za čiastočne chaotický priebeh májových volieb do Európskeho parlamentu (EP). Na niekoľkých rumunských veľvyslanectvách totiž ich zamestnanci nezvládali nápor voličov.

Danová bola tiež kritizovaná po tom, čo polícia použila v auguste slzotvorný plyn na rozohnanie protivládnych protestov.

Dančilaová sa podľa rumunských politických analytikov usiluje o zlepšenie imidžu svojej strany pred prezidentskými voľbami vypísanými na 10. novembra. Jej predchodca Liviu Dragnea bol v máji odsúdený za korupciu na 3,5 roka väzenia.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj