Bukurešť 20. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)
 
Ostrú kritiku rumunskej opozície vyvolal piatkový list premiérky Viorice Dancilaovej predsedovi Európskej komisie (EK) Jeanovi-Claudovi Junckerovi, v ktorom obhajovala policajný zásah voči viac ako 100.000 demonštrantom a samotnú demonštráciu označila za pokus o štátny prevrat.

Na snímke rumunská premiérka Viorica Dancilaová

Líder rumunských liberálov Ludovic Orban obvinil predsedníčku vlády, že predložila vedeniu EK nepredstaviteľné lži. Jeho stranícky kolega Daniel Buda označil písomnosť dokonca za “urážku inteligencie adresátov”.
Niekdajší premiér a eurokomisár Dacian Ciolos premiérke počas uplynulého víkendu odkázal, že dôstojnosť jej úradu vyžaduje jej neodkladnú demisiu, pretože sa zaplietla do pavučiny “lží a sprisahaneckých teórií”.
Rumunský europoslanec Siegfried Muresan sa vyjadril, že ešte nikdy nezažil predsedu vlády, ktorý by o vlastnom ľude napísal toľko neprávd.
Mimovládne organizácie vyčítali premiérke, že zatajila pred verejnosťou informácie o poznatkoch vyšetrovateľov dôvodov policajného násilia z 10. augusta, pretože tí zatiaľ nenašli žiadne indície ani príčiny, ktoré by zdôvodňovali policajný zásah.
Vyšetrovanie orgánov prokuratúry a vojenskej prokuratúry však stále pokračuje. Až do nedele tam zaznamenali už takmer 300 trestných oznámení na postup policajných síl, 127 poškodených a očitých svedkov už vyšetrovatelia vypočuli, vyplýva z pondelkových informácií tlačovej agentúry APA.
Ministerka vnútra Carmen Danová, ktorá sa ako prvá členka rumunskej vlády ospravedlnila “nevinným obetiam”, informovala, že polícia zadržala zatiaľ troch z údajných stoviek násilníkov, dvaja z nich sú futbaloví chuligáni.
 
Príspevok Rumunská premiérka pod paľbou. “Zaplietli ste sa do pavučiny lží a sprisahaneckých teórií,” vyčíta jej opozícia zobrazený najskôr Hlavné správy.