Londýn 11. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Súbor rukopisných poznámok Mao Ce-tunga, zakladateľa súčasnej Číny, predali na dražbe aukčného domu Sotheby’s v Londýne za 796.840 eur, desaťnásobok odhadovanej sumy. Poznámky napísal Mao v roku 1975 istému profesorovi literatúry najatému, aby vodcovi čítal, keďže mal už zdravotné problémy.
Na snímke z roku 1966 bývalý čínsky vodca Mao Ce-tung

Podľa aukčného domu sú tieto rukopisy “maximálnou vzácnosťou”, informovala dnes spravodajská stanica BBC. Týkajú sa klasickej čínskej beletrie a poézie, ktoré boli Maovou vášňou, a to napriek jeho revolučným politickým hodnotám. Mao ako mladý muž dokonca pracoval v pekinskej univerzitnej knižnici.
Poznámky vznikli rok pred jeho smrťou, keď sa zhoršoval jeho zdravotný stav. Mao a expert na literatúru Ti Lu komunikovali prostredníctvom písaných poznámok, pretože čínsky vodca mal vtedy problémy s artikuláciou slov. Sotheby’s identitu kupca nezverejnil, uviedol len, že záujemcovia o dokumenty boli z celého sveta.
Záujem o reálie vzťahujúce sa na Maa je veľký najmä v Číne a vo zvyšku Ázie, uvádza britské médium. Tento rok sa na aukcii v Hongkongu predala sieťotlač jeho portrétu od Andyho Warhola za 11 miliónov dolárov. Mao stál na čele komunistov, ktorí v roku 1949 porazili nacionalistov zo strany Kuomintang a založili Čínsku ľudovú republiku.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.