Mósul 8. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Britský novinár John Cantlie sa objavil v novom propagandistickom videu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktoré bolo nedávno nakrútené v irackom meste Mósul. Informovali o tom irackí bezpečnostní činitelia

Na videu, ktoré bolo zverejnené v stredu, vyzerá bradatý Cantlie chudý, má na sebe ťažký tmavý kabát a čierne nohavice. Opisuje, ako spojenecké sily zbombardovali štyri či päť mostov ponad rieku Tigris a ako zničenie mostov poškodzuje obyvateľov mesta.

Na archívnej snímke britský novinár John CantlieNa archívnej snímke britský novinár John Cantlie

Cantlie rozpráva aj o zbombardovaní vodovodného potrubia, ktoré zásobuje vodou obrovské časti Mósulu.

Naposledy bolo možné vidieť Cantlieho živého v júli na propagandistickom videu Islamského štátu. Predstavitelia irackej bezpečnosti americkú spravodajskú televíziu CNN uviedli, že najnovšie video s Cantliem bolo zrejme nakrútené v ostatných dňoch.

V tomto osemminútovom videu Cantlie stojí a rozpráva do kamery na západnej strane takzvaného “Starého mosta”, úzkej stavby z oceľových nosníkov, a tvrdí, že je to posledný schodný most ponad rieku Tigris, ktorá rozdeľuje mesto.

Štyri ďalšie mosty zneškodnili americké nálety na Deň vďakyvzdania.

Cantlieho zajali v novembri 2012, keď robil reportáž v Sýrii. Na rozdiel od ostatných západných rukojemníkov, ktorých IS zabil, Cantlieho opakovane využívali ako sprostredkovateľa svojich odkazov na propagandistických videách. Cantlie zakaždým rozprával z pohľadu tejto militantnej organizácie.

Iracké bezpečnostné sily od začiatku októbra bojujú o Mósul, druhé najväčšie iracké mesto, a snažia sa ho znovu dobyť od IS.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.