Kyjev 30. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Francois Mori)

Všetci rukojemníci zadržiavaní v sobotu na pošte v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov boli prepustení a polícia zatkla muža, ktorý ich zadržiaval. Dráma sa skončila bez zranení. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na charkovskú políciu.
Ukrajinská polícia na mieste činu

Polícia uviedla, že muž vyhlásil, že má pri sebe strelné zbrane a výbušniny, ale nevyslovil žiadne požiadavky. Podľa skorších správ v médiách bolo rukojemníkov 11, vrátane dvoch detí.
Polícia však na záver operácie neoznámila, koľko rukojemníkov páchateľ zadržiaval. Predtým informovala, že muž po vyjednávaní polície prepustil tri ženy a dve deti. Chlapec následne vo videu zverejnenom ukrajinským novinárom povedal, že celkovo ich bolo sedem rukojemníkov. Podľa chlapcových slov muž tvrdil, že má na mozgu nádor, a s rukojemníkmi zaobchádzal dobre – dokonca im ponúkol čaj alebo kávu.

Ukrajinské televízne stanice odvysielali zábery muža, ktorého odchádza z budovy pošty polícia.
Prezident Petro Porošenko sa vo vyhlásení na Facebooku poďakoval polícii a národnej bezpečnostnej službe za účasť a dobrý výkon pri operácii.

17:00 Pravdepodobne výbušninami ozbrojený muž sa zabarikádoval v budove pošty v ukrajinskom meste Charkov. Ako rukojemníkov zadržiava 11 ľudí vrátane dvoch detí, uviedla s odvolaním sa na tamojšiu políciu agentúra Reuters.
Podľa polície je doposiaľ neidentifikovaný muž pokojný a komunikuje s ňou prostredníctvom telefónov rukojemníkov, pričom doposiaľ nepredniesol nijaké požiadavky. Ulice v oblasti uzavreli.
“Snažíme sa robiť všetko pre to, aby sme komunikáciu s ním udržali a tiež všetko potrebné, aby sme zaistili, že ľudia budú prepustení,” povedal veliteľ miestnej polície Oleh Bech.
Podľa ďalších informácií muž prepustil piatich rukojemníkov – dve deti a tri ženy.

Bech dodal, že muž vyjadril znepokojenie v súvislosti s nedávnou výmenou vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a proruskými separatistami, pričom povedal, že sa mala týkať viacerých väzňov. Polícia však podľa Becha stále nevie, čo zabarikádovaný ozbrojenec požaduje.
Ukrajinské úrady a proruskí separatisti uskutočnili v stredu výmenu stoviek vojnových zajatcov. Išlo o vôbec najväčšiu takúto výmenu od začiatku ozbrojeného konfliktu, ktorý na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014 a podľa údajov OSN si vyžiadal už viac než 10.300 životov.