Kremeľ 11. februára 2017 (HSP/rusvesna/Foto:ScreenShot rusvesna)

Mainstream bije na poplach. Až do Rigy totiž dosiahla všemocná a zákerná ruka Kremľa a zhodila ťažký luster. V rezidencii lotyšských prezidentov v Rižškom zámku v Rige sa stretli lídri Nemecka, Litvy, Lotyšska a Estónska a keď politici posudzovali svoju spoluprácu, globálne výzvy a hrozby, spadol luster. O incidente, ktorý sa stal 8.2.2017 píše rusvesna

Na snímke miesto kde spadol luster

Na snímke miesto kde spadol luster

Samozrejme luster žiadneho z lídrov nezasiahol, luster spadol v čase, keď lotyšský prezident Raimonds Vējonis vítal svojích kolegov, nemeckého prezidenta Joachima Haucka, litovskú prezidentku Dalju Gribauskaite a estónsku prezidentku Kersti Kaljulaid.

Luster nebol originálom, ale kópiou.

Rižský zámok začali opravovať v roku 2016 na príkaz prezidenta Raimondsa Vējonisa a práce sa evidentne nevykonali veľmi odborne. V januári 2017 sa roztrhlo potrubie na zvlhčovanie vzduchu v zámku. Vtedy zatopilo tretinu unikátnej Bielej sály, postavenej v roku 1812.

Rižský zámok vybudovali Nemci ešte v roku 1330. Počas 700 ročnej existencie zámok niekoľko krát prestavali a upravovali. Zámok plnil rôzne funkcie, určitú dobu slúžil aj ako väzenie. Keď získalo Lotyšsko nezávislosť v roku 1922, stal sa zámok rezidenciou lotyšského prezidenta.