Slovensko 8. marca 2017 (HSP/Foto: SZS)

Zo zákona vyplýva, že verejný funkcionár podnikať nesmie a svojej podnikateľskej činnosti sa musí vzdať do 30 dní od nástupu do verejnej funkcie. Avšak v prípade poslanca Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) sa v roku 2013 našlo 21 dní, kedy živnosť prerušenú nemal, a to zákon trestá.

Na snímke Igor Matovič a Roman Ruhig

Vo februári 2016 preto podal na Matoviča podnet Mgr. Roman Ruhig z Koalície Spoločne za Slovensko. “Matovič sa kvôli podanému podnetu snažil útočiť na koalíciu Spoločne za Slovensko – Roman Ruhiga, že nepozná zákony,” vysvetlil Ruhig.

Dodal tiež, že samotný výbor pre nezlučiteľnosť funkcie NR SR pomáhal Matovičovi ako sa len dá, aby mu neuškodil pred voľbami do NR SR (05. marec 2016), a  tak odďaľoval prerokovanie podnetu až na jún 2016 po voľbách.  Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií  nezostávalo nič iné a podľa zákona musel  lídrovi OĽaNO-NOVA dať pokutu vo výške šiestich mesačných platov. Hlasovali za to všetci poslanci, zdržal sa len Oto Žarnay (OĽaNO-NOVA).

Ústavný súd potvrdil rozhodnutie výboru pre nezlučiteľnosť funkcií

Ústavný súd (ÚS) SR potvrdil rozhodnutie Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý v júni minulého roku uložil lídrovi a poslancovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov. Dôvodom pokuty bolo, že Matovič ako poslanec nemal v roku 2013 na 21 dní pozastavenú svoju živnosť.

Matovič odmietal pokutu vo výške takmer 12.000 eur zaplatiť a žiadal ÚS preskúmať rozhodnutie výboru. Nazdával sa, že ústavný zákon neporušil, lebo aktívne nepodnikal, hoci živnosť nemal pozastavenú.

Vo veci rozhodol II. senát ÚS na neverejnom zasadnutí ešte 2. marca. Vyplýva to z informácie, ktorú ÚS SR dnes zverejnil na svojej webovej stránke. Senát rozhodoval v zložení Ladislav Orosz (predseda), Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.

Opäť na programe výboru

Matovič mal pred časom živnosť opäť obnovenú a opäť sa tak dostal na program parlamentného výboru. Pre opakované porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov mu hrozí strata poslaneckého mandátu. „Aj v tomto prípade uvidíme, ako sa budú snažiť v parlamente pomôcť Matovičovi, aby bol jej súčasťou naďalej, čo dnes politickej moci vyhovuje,“ uviedol Ruhig.

„Odkedy sa Matovič dostal do parlamentu, robí tam len cirkus namiesto toho, aby si vykonával svoju funkciu poslanca v súlade so zákonom a jeho konanie slúži len nad odpútavanie pozornosti od závažnejších problémov v slovenskej spoločnosti. Pán Matovič by sa mal pozrieť do zrkadla nakoľko zrkadlo je obrazom nás samých.  Matovič sám žiada a žiadal poslancov o vzdanie sa mandátu poslancov alebo sa snaží zvolať hlasovanie za ich odvolanie,“ dodal Ruhig.

Inciatíva Spoločne za Slovensko preto vo svojom programe navrhuje zaviesť imperatívny mandát – „Odvolateľnosť poslanca pred skončením jeho funkčného obdobia môže byť z dôvodu neplnenia volebného programu, porušenia právnych predpisov SR, odklonenia sa od Ústavy SR a prísahy poslanca na Ústavu SR, alebo z dôvodu poškodenia národných záujmov SR.“