Teherán 5. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ebrahim Noroozi)

Iránsky prezident Hasan Rúhání zložil dnes v úvode svojho druhého funkčného obdobia prísahu pred poslancami parlamentu. Na slávnostnej ceremónii v Teheráne bolo podľa agentúry DPA prítomných aj viacero zahraničných politikov vrátane šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej
Rúhání (68) prisľúbil, že jeho krajina bude naďalej pokračovať v “ceste spolunažívania a interakcie” so zvyškom sveta.
Iránsky prezident Hasan Rúhání (vpravo) zložil v úvode svojho druhého funkčného obdobia prísahu pred poslancami parlamentu 5. augusta 2017 v Teheráne. Vľavo najvyšší iránsky sudca Sadek Laridžání

Iránska štátna televízia informovala, že na ceremónii bolo prítomných vyše 130 vysokopostavených predstaviteľov z rôznych krajín a medzinárodných organizácii. V histórii Iránu je to vôbec prvýkrát, čo sa na inaugurácii prezidenta zúčastnil taký vysoký počet zahraničných činiteľov, uviedla agentúra AP.
Umiernený politik Rúhání si zabezpečil druhé funkčné obdobie v prezidentskom úrade, keď vo voľbách z 19. mája získal 57 percent odovzdaných hlasov. Zvíťazil tak s výrazným náskokom nad svojím hlavným súperom, konzervatívnym duchovným Ebráhímom Raísím, ktorý dostal 38 percent hlasov.
Rúháního víťazstvo je vnímané ako silné odobrenie jeho reformistického kurzu voči západnému svetu – obzvlášť prelomovej jadrovej dohody z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými veľmocami.
Novozvoleného reformného politika však napriek tomu čakajú ťažké časy. Dohodu, ktorá výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií výrazne obmedzila rozsah iránskeho jadrového programu, totiž viackrát spochybnil americký prezident Donald Trump, priblížila DPA.
Trump zároveň tento týždeň podpísal zákon o nových sankciách voči Iránu, trestajúci Teherán za podporu terorizmu, porušovanie ľudských práv a tiež program vývoja balistických striel.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.