New York 25. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Craig Ruttle)

Iránsky prezident Hasan Rúhání vyzval v stredu Saudskú Arábiu, aby ukončila svoju vojenskú ofenzívu v Jemene. Rúhání sa takto vyjadril po tom, ako Rijád jeho krajinu obvinil zo septembrových útokov na saudskoarabské ropné zariadenia

Na snímke Hassan Rouhani

“Bezpečnosť Saudskej Arábie bude skôr zaistená ukončením (jej) agresie v Jemene, než pozývaním cudzincov,” povedal Rúhání v prejave, ktorý predniesol počas druhého dňa rozpravy 74. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.

Rúhání v prejave hovoril tiež o sankciách, ktoré na Irán uvalili USA, pričom ich nazval “najtvrdšími v dejnách”. Uviedol, že Washington v tomto smere “vynaložil veľké úsilie”, aby Irán vylúčil z globálnej ekonomiky a označil to za “medzinárodné pirátstvo” a “umlčanie veľkého národa”, píše agentúra DPA.

Rúhání zároveň vylúčil možnosť rokovaní s USA pokiaľ sú v platnosti spomínané sankcie a dodal, že nemá záujem o “spomienkovú fotografiu” s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

“Chcel by som oznámiť, že naša odpoveď na akékoľvek rokovania je počas platných sankcií negatívna,” povedal vo svojom prejave. Reagoval tak na snahy európskych lídrov o zorganizovanie jeho stretnutia s Trumpom. “Pamätné fotografie sú poslednou fázou rokovaní, nie prvou,” konštatoval a práve v súvislosti s uvalenými sankciami spochybnil úprimonosť záujmu USA o takéto rokovania.

“Nemôžeme veriť pozvánke na rokovania od ľudí, ktorí tvrdia, že uvalili najtvrdšie sanckie v dejinách na dôstojnosť a prospeperitu nášho ľudu… Ako im môže niekto veriť, keď predstavitelia americkej vlády vítajú tichú likvidáciu veľkého národa a tlak na životy 83 miliónov Iráncov, predovšetkým žien a detí?… Iránsky ľud na tieto zločiny a týchto zločincov nikdy nezabudne,” povedal Rúhání.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj