Teherán 18. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Presidency Office)
 
Iránsky prezident Hasan Rúhání v pondelok vyhlásil, že jeho vláda spustí v Iráne súdne konanie voči americkým predstaviteľom, ktorí na krajinu uvalili sankcie. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

Rúhání v prejave prenášanom štátnou televíziou uviedol, že americké sankcie spôsobili viacero problémov vrátane oslabenia meny, čo viedlo k vyššej inflácii. Nariadil ministerstvám zahraničných vecí a spravodlivosti, aby na iránskych súdoch spustili súdne konanie “voči tým v Amerike, ktorí navrhli a uvalili sankcie na Irán”. “Tieto sankcie sú zločinom voči ľudskosti,” uviedol.
Ak iránsky súd rozhodne proti americkým predstaviteľom, Irán prenesie tento prípad pred medzinárodné súdne dvory, dodal Rúhání, ktorý tiež podľa agentúry AP vyzval Iráncov, aby uvalili kliatbu na USA, Izrael a Saudskú Arábiu. Obvinil pritom Spojené štáty a ich spojencov, že sú zodpovední za “súčasnú situáciu”.
Jadrovou dohodou z roku 2015 sa iránsky jadrový program dostal pod medzinárodný dozor a prísne dlhodobé reštrikcie. Zámerom dohody bolo predísť tomu, aby islamská republika používala urán alebo plutónium na vývoj nukleárnych zbraní. Na základe jadrovej dohody, ktorej signatármi boli pôvodne Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína, došlo zároveň k uvoľneniu ekonomických sankcií.
Americký prezident Donald Trump však vlani odstúpil od tejto dohody a obnovil niektoré sankcie voči Iránu so zámerom znížiť iránsky ropný export na nulu.
 
Príspevok Rúhání: Irán spustí súdne konanie v súvislosti s americkými sankciami zobrazený najskôr Hlavné správy.