Teherán 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Irán nedovolí, aby novozvolený prezident USA Donald Trump “roztrhal” vlaňajšiu historickú dohodu, na základe ktorej Teherán obmedzuje svoj jadrový program výmenou za zrušenie sankcií zo strany svetových veľmocí. Prezident islamskej republiky Hasan Rúhání to vyhlásil dnes na pôde Teheránskej univerzity

“V USA si zvolili nejakého muža. Nech už má akékoľvek zámery, neskôr vyjdú najavo,” povedal šéf iránskeho vedenia vo svojom prejave.

Na snímke iránsky prezident Hasan RúháníNa snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

“Áno, môže si želať mnohé veci. Môže si želať oslabenie jadrovej dohody, môže si želať jej roztrhanie. Myslíte si, že to dovolíme?” spýtal sa Rúhaní a dodal, že takéto želania “nemôžu ovplyvniť vôľu” Iráncov.

Citované vyjadrenia sú najnovším pokusom iránskych lídrov zmierniť obavy o budúcnosť jadrovej dohody po tom, ako novembrové prezidentské voľby v USA vyhral Trump. Ten počas predvolebnej kampane označoval tento dokument za “katastrofálny” a sľuboval, že obnoví rokovania o jeho obsahu.

Vlaňajšia dohoda, ktorú podpísali po dlhoročných rokovaniach, umožňuje Iránu naďalej rozvíjať jadrovú energetiku a výskum, mala by však zabrániť možnosti vývoja jadrových zbraní v islamskej republike.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.