Londýn 13. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

Veľká Británia opätovne preskúma asi 14 úmrtí s možnou súvislosťou s Ruskom, avizovala v utorok v Londýne šéfka britského rezortu vnútra Amber Ruddová.

Britská ministerka vnútra Amber Ruddová

Niektoré z prípadov siahajú viac ako desať rokov do minulosti.
Najnovším z nich je úmrtie podnikateľa, bývalého spolupracovníka medzičasom už tiež nebohého ruského oligarchu Borisa Berezovského.
Podľa ruských zdrojov sa na tele tohto 69-ročného muža odsúdeného vlani v Rusku v neprítomnosti na osem rokov väzenia za machinácie s finančnými prostriedkami leteckej spoločnosti Aeroflot, pranie špinavých peňazí a ďalšie finančné trestné činy našli stopy po dusení.
Gluškov žil od roku 2010 vo Veľkej Británii, kde mu udelili politický azyl.
Antiteroristický útvar britskej polície, ktorý vyšetruje túto kauzu, zatiaľ príčinu podnikateľovho úmrtia neoznámil.
Britské policajné zložky však zatiaľ nevidia žiadnu súvislosť medzi úmrtím podnikateľa a atentátom na dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Obaja boli podľa informácií britskej premiérky Theresy Mayovej s najväčšou pravdepodobnosťou otrávení mimoriadne účinnou nervovoparalytickou bojovou látkou novičok, ktorá sa v časoch studenej vojny v 70.-80. rokoch vyrábala v bývalom Sovietskom zväze.
Moskva akúkoľvek zodpovednosť za zločin opakovane odmietla.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.