Bratislava 25. augusta 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
V januári sme informovali o tom, že verejnoprávna RTVS končí s vysielaním relácie Reportéri kvôli jej zlúčeniu s podobným formátom Občan za dverami (viac v článku). Po oznámení konca Reportérov pre RTVS prestali pracovať niektorí jej tvorcovia a tí v súčasnosti pod hlavičkou mimovládky Zastavme korupciu pripravujú spustenie novej relácie Cez čiaru. Pôvodná relácia Reportéri sa má s obnoveným tímom vrátiť na televízne obrazovky v pondelok 10. septembra. Relácia sa má vysielať pravidelne v pondelok večer.

Na snímke novinár Pavol Fejér

Podľa hovorkyne RTVS Eriky Rusnákovej na dočasnom pozastavení vysielania relácie Reportéri sa rozhodlo z viacerých dôvodov. Základný je ten, že svojou kvalitou nezodpovedala nárokom, aké má relácia tohto typu spĺňať.
Portál Omediach.com priniesol správu, že Reportéri sa vrátia do vysielania RTVS v úplne novom šate s novou grafikou, logom a štúdiom.
Po odchode viacerých tvorcov vrátane hlavnej tváre programu Pavla Fejera prevezme vedenie relácie Vincent Štofaník. Z niekdajších redaktorov v tíme ostávajú Lýdia Kokavcová, Katarína Začková, Juraj Mravec, Ivan Brada a Soňa Gyarfášová. Novým tvárami by sa podľa Omediach.com mali stať Ladislav Ďurkovič, bývalý redaktor televízie JOJ ako aj bývalý redaktor portálu postoj.sk Matej Gašparovič, ktorý bol v minulosti redaktorom týždenníka .týždeň, magazínu Profit a Hospodárskych novín, z materskej dovolenky sa má vrátiť redaktorka Martina Kubániová.
 
 
Investigatíva v podaní Zastavme korupciu
Podobnú investigatívnu reláciu plánuje vyrábať Nadácia Zastavme korupciu. Nová relácia sa má vysielať online prostredníctvom portálu Aktuality.sk a mala by sa nazývať Cez žiaru.
“Povedali sme si, že nebudeme čakať, kým sa investigatíva vráti na televízne obrazovky. Začneme ju robiť my,“ uviedol Pavel Sibyla z Nadácie Zastavme korupciu. Na relácii budú spolupracovať aj tvorcovia zo zrušených Reportérov – Pavol Fejér, Juraj Fellegi či kameraman Milan Frišo. Ambíciou tvorcov je natočiť každý mesiac jednu až dve reportáže na silné témy, ktoré majú niečo spoločné s korupciou a spravodlivosťou.
Je ale viac ako nepravdepodobné, že mimovládna organizácia Zastavme korupciu si posvieti napríklad na kauzy miláčika tretieho sektora súčasného prezidenta Kisku. V správnej rade pôsobí viacero ľudí zo spoločnosti ESET, vrátane zakladateľa Miroslava Trnku. ESET v súčasnosti finančne podporuje prezidentskú kandidatúru Roberta Mistríka. Nie je tak vylúčené, že Cez čiaru počas kampane vytiahne niečo šokujúce na potenciálnych Mistríkových súperov…
Relácia má byť financovaná aj z internetovej zbierky. S požadovanej sumy 10-tisíc eur sa podarilo vyzbierať približne 7 800 eur.
V júni Aktuality.sk zverejnili pilotnú časť Cez čiaru, v ktorej sa Pavol Fejér venoval údajnému skresľovaniu policajných štatistík kriminality. Relácia bola pripravovaná presne v čase, keď sa rozhodovalo o tom, či Tibor Gašpar ostane vo funkcii policajného prezidenta, alebo nie. Svoj odchod z funkcie Gašpar oznámil koncom mája.
 
Príspevok RTVS chystá reštart relácie Reportéri. S podobnou investigatívou začína aj mimovládka Zastavme korupciu zobrazený najskôr Hlavné správy.