Bratislava 14. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Krajský súd (KS) v Bratislave zamietol žalobu Andreja Babiša na Ústav pamäti národa (ÚPN).
Na snímke Andrej Babiš

“Krajský súd v Bratislave 30. januára tohto roku verejne vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol tak, že napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie mení tak, že žalobu žalobcu (Babiša) zamieta. Odvolací súd v zmysle nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky konštatuje, že vzhľadom na skutočnosť, že v spore označený žalovaný nie je (nebol) pôvodcom zásahu do práva na ochranu osobnosti žalobcu, keď mu zverejnenie prepisu evidencií bývalej Štátnej bezpečnosti ukladá zákon o pamäti národa, mal súd prvej inštancie správne žalobu zamietnuť pre absenciu pasívnej vecnej legitimácie žalovaného, z ktorého dôvodu neostalo odvolaciemu súdu než napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie zmeniť (§ 388 CSP) a pre označený nedostatok tzv. pasívnej vecnej legitimácie v spore na strane žalovaného žalobu zamietnuť,” uviedol v stredu pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Rozsudok je právoplatný doručením. Znamená to, že neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by hovorilo, že je neoprávnene vedený ako agent štátnej bezpečnosti.
Prvotná informácia bola zverejnená na facebookovej stránke advokátskej kancelárie Poláček & Partners. Podľa nej sa tak končí spor, ktorý trval od roku 2012.
Ústavný súd minulý rok zrušil právoplatné rozhodnutie slovenského najvyššieho i krajského súdu, že Babiš je v archívnych zväzkoch niekdajšej československej tajnej polície vedený ako jej agent neoprávnene. Zvrátil tak predošlé rozhodnutia súdov v tejto veci. O rozhodnutí KS v Bratislave ako prvý informoval portál sme.sk.
Český premiér v demisii Babiš (ANO) trvá na tom, že bol v spisoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) vedený neoprávnene. Tvrdí to aj napriek tomu, že Krajský súd v Bratislave v utorok rozhodol o opaku, napísal spravodajský portál Novinky.cz.
“Moji právnici hovoria, že budú žalovať ministerstvo vnútra (SR), SIS-ku (Slovenská informačná služba, SIS) a možno pôjdeme na Európsky súd pre ľudské práva. Tak nehovorte, že som definitívne prehral,” vyhlásil český premiér.
“Napíšte, že je to len dôsledok rozhodnutia Ústavného súdu, a že sa budeme súdiť ďalej. Nikdy som nič nepodpísal a nikdy som nespolupracoval,” povedal Babiš pre Novinky.cz.
“Ústavný súd to rozhodol veľmi podivne, budeme sa súdiť ďalej. Pravda je na mojej strane,” tvrdí Babiš.