Berlín 7. decembra 2019 (HSP/tagesspiegel.de/spiegel.de/Foto:Pixabay)

Berlínski gynekológovia odsúdení za zabitie dvojčaťa v materskom lone – „Červená línia bola prekročená“

V Berlíne boli odsúdení dvaja gynekológovia na podmienečné tresty: Na svet priviedli zdravé dvojča a sestra so zdravotným postihnutím bola potom zabitá chloridom draselným. Sudca hovorí o „neprijateľnej povýšeneckosti lekárov“.

Ilustračné foto

Súd v Berlíne (Moabit): „Bola by to rana medzi oči osobám so zdravotným postihnutím, ak by sa smelo takto postupovať.“

Sudca Matthias Schertz je muž jasných slov.

Dvaja lekári s brilantnou kariérou, hlavná lekárka Babett R. a bývalý primár Klaus V. nepopierali, že v júli 2010 priviedli na svet cisárskym rezom najprv zdravé dieťa a potom zabili jeho chorú sestru v materskom lone. Avšak, že porušujú zákon, o tom vraj nevedeli.

„To je jednoznačne neuveriteľné,“ hovorí sudca. „Sú to špičkoví lekári, žiadni šarlatáni, žiadni poľní, lesní a lúčni lekári.“ „Aj každý všeobecný neodborný lekár vie, že je zakázané dať dieťaťu smrteľnú injekciu v otvorenom lone.“ To, že nevedeli, že pri zákroku už nejde o povolený neskorý potrat, považuje súd za vylúčene. „Vedeli presne, čo robia“, povedal sudca. „S neprijateľnou povýšeneckosťou porušili zákon.“

Výkon trestu podmienečne odložený

32. veľká trestná komora okresného súdu v Berlíne odsúdila dvoch berlínskych lekárov za spoločné zabitie v menej závažnom prípade. Súd odsúdil Babettu R. (58), na trest odňatia slobody na jeden rok a šesť mesiacov, Klausa V. (73), na jeden rok a deväť mesiacov. Do väzenia ísť nemusia. Výkon trestu podmienečne odložený.

Ide o prípad 27-ročnej ženy, ktorá v roku 2010 čakala jednovaječné dvojčatá. Bolo to vysoko rizikové tehotenstvo. Plody zdieľali spolu rovnakú placentu. Boli nerovnomerne zásobené krvou. Vyskytol sa takzvaný fetofetálny transfúzny syndróm. Na klinike v Hamburgu sa pokúšali o oddelenie krvného obehu dvojčiat. O niečo neskôr sa ukázalo, že jedno z dvojčiat malo vážne poškodenie mozgu.

„Choré dieťa nepredstavovalo nikdy žiadne nebezpečenstvo pre zdravé dieťa a jeho matku“

„Matka sa rozhodla, že nechce mať choré dieťa“, hovorí sudca Schertz, „čo pri tehotenstve s dvojčatami nie je také ľahké.“ Pretože takzvaná selektívna fetocída, teda zabitie dvojčaťa v materskom lone, by bolo riskantné aj pre zdravé dvojča. „Ale taká je právna situácia“, uviedol súd. Podľa zákona je prerušenie tehotenstva este krátko pred pôrodom povolené, ak je lekar presvedčený, že poškodenie dieťaťa predstavuje pre matku neprimeranú fyzickú a psychickú záťaž.

Žena prestúpila z kliniky v Hamburgu na kliniku v Berlíne (Neukölln), kde obžalovaní pracovali. Podľa presvedčenia súdu, tam matke bolo odporučené so zákrokom este počkať. Obaja lekári sľúbili matke, že na svet privedie len zdravé dieťa. Túto dohodu chceli presadiť – „za každú cenu“. A tým mali „prekročiť červenú líniu“. Sudca Schertz viackrát zdôraznil: „Choré dieťa nepredstavovalo nikdy žiadne nebezpečenstvo pre zdravé dieťa a jeho matku.“ Nebezpečenstvo pre zdravý plod by existovalo iba prostredníctvom zákroku, ktorým mal byť zabitý druhý plod. Čím neskôr sa uskutoční takáto selektívna fetocída, tým nižšie je nebezpečenstvo pre zdravé dvojča. Obžalovaní čakali, kým nebude hroziť žiadne nebezpečenstvo. Podľa sudcu čakali príliš dlho.

Kedy je človek človekom?

Bolo to povolené neskoré prerušenie alebo zabitie? Kedy sa plod stáva človekom? O tieto otázky išlo v procese. Obžalovaní uviedli, že vychádzali z toho, že: „Pokiaľ je dieťa v maternici, je to plod – a my sme na bezpečnej strane.“ O právnu pomoc nepožiadali. Lekári priviedli na svet zdravé dievča cisárskym rezom. „A potom nasledovalo to, čo radšej nasledovať nemalo“, povedal sudca Schertz. Babett R. a Klaus V. zabili choré dvojča v otvorenom materskom lone. Odpojili pupočnú šnúru a vstrekli chlorid draselný. Dvojča zomrelo. „Obžalovaní toto urobili, hoci veľmi presne vedeli, ze v tomto okamihu už neuskutočňujú žiadny interrupciu.“ Podľa údajov znalca by bolo dieťa životaschopné.

Obžalovaní sa podľa presvedčenia súdu dopustili spoločného zabitia. „Komora je presvedčená o tom, že obžalovaní úplne vedome porušili platný zákon“, hovorí sudca. „Nepochybne to už nebolo prerušenie tehotenstva.“ Maternica bola otvorená. Pôrod sa začal. Trestnoprávne to znamená, že v tom okamihu, sa plod stáva človekom, čiže začína „ľudské bytie a život“, uviedla žalobkyňa. To, čo urobili dvaja lekári, bolo zakázané.

Zdravé dieťa už prišlo na svet. Konfliktná situácia pre lekárov neexistovala. „To celé sa nakoniec ukazuje ako vytriedenie chorého dvojčaťa,“ hovorí sudca. „Bolo by to ranou medzi oči ľuďom so zdravotným postihnutím, ak by sa smelo takto počínať“.

„Zašli príliš ďaleko“

Pri adekvátnej indikácii by bolo právne prípustné a z lekárskeho hľadiska možné zabiť chorý plod počas tehotenstva, s rizikom pre zdravé dieťa. „Ak sa chce vylúčiť akékoľvek riziko“, hovorí Schertz „potom zostáva iba narodenie oboch dvojčiat.“ Čiže alternatíva: „Dve živé deti – jedno zdravé, druhé zdravotne postihnuté“. Ale priviesť jedno dvojča najskôr na svet a potom zabiť druhé v materskom lone nie je právne prípustné. „A tak to je dobré.“

Obhajoba požadovala oslobodenie

Nepatrne mierny trest pre primára zdôvodňuje súd tým, že hoci viedla operáciu hlavná lekárka Babett R., Klaus V. bol jej nadriadeným. Babett R. môže k tomu čeliť po právoplatnosti rozsudku aj strate lekárskej aprobácie, zatiaľ čo Klaus V. je od roku 2012 na dôchodku. Babette R. sudca povedal: „Vychádzame z toho, že ste dobrá lekárka, ktorá vykonáva dobre svoju prácu.“ Nebezpečenstvo opakovania nehrozí.

Súd sa vo veľkej miere riadi požiadavkou prokuratúry. Obhajoba požadovala oslobodenie a argumentovala, že otázka, kedy sa začína bytie človeka, nie je právne jednoznačne jasné. Jeden z obhajcov poukázal na to, že v občianskom práve začína právna spôsobilosť človeka s ukončením pôrodu, v trestnom práve je to ale začiatok pôrodu. Vyžadovala by sa „normatívna korektúra“, povedal právnik. Súd nato: „To nie je vec lekárov, ale Bundestagu“ (Spolkový snem).

Obžalovaní boli sabaistí kvôli ich významnému postaveniu, že „sa nikto nevzprieči“, povedal sudca. Avšak v lete v roku 2013 došlo k anonymnému oznámeniu, ktorý tento prípad rozbehol. Šlo o zamestnanca berlínskej pôrodnice, ktorý už nedokáže tolerovať praktizujúce neskoré potraty, napísal autor. K trestnému oznámeniu bola priložená operačná správa z 12. júla 2010.

Rozsudok ešte nie je právoplatný. Obhajcovia už oznámili odvolanie. Prípad sa tak dostane na Bundesgerichtshof (BHG) (Spolkový súdny dvor – Nemecko).

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj