Rozšírenie makakov na Floride predstavuje zdravotné ohrozenie pre tamojších ľudí

Florida 16. januára 2018 (HSP/Foto: TASR- Georg-August-Universität Göttingen)

Agentúra pre voľne žijúce živočíchy hovorí, že opice v štátnom parku na Floride predstavujú ohrozenie pre zdravie ľudí, pretože podľa novej štúdie vylučujú istý vírus
Makaky v divočine prekvapivo vytvárajú stabilné sociálne partnerstvá

Vedci skúmajúci rastúcu populáciu opíc druhu “makak rézus” vo floridskom štátnom parku Silver Springs tvrdia, že asi tretina z nich nesie vírus Herpes B v slinách a v iných telesných tekutinách, čo predstavuje potenciálne riziko jeho šírenia. Prípady prenosu na ľudí síce boli zriedkavé, vedci však tvrdia, že vec treba dôkladne preskúmať.
Makaky majú svoj domov v Ázii, takže Florida nie je ich pôvodným prostredím. Na ostrov v oblasti Silver Springs sa dostali začiatkom 30. rokov minulého storočia ako turistická atrakcia kvôli popularite filmov Tarzan. Ale kapitán Tom O’Lenick plaviaci sa loďou po tunajšej rieke vraví, že ľudia “nevedeli, že opice môžu plávať”.
A tak je v štátnom parku Silver Springs v súčasnosti okolo 175 makakov. Z divočiny dokonca vychádzajú už aj mimo nej bližšie k ľudskému osídleniu, uvádza agentúra AP.
“Bez manažérskych opatrení môže prítomnosť a pokračujúce rozšírenie nepôvodných makakov rézus na Floride viesť k vážnym rizikám pre ľudské zdravie a bezpečnosť, vrátane zranenia človeka a prenosu ochorenia,” uviedol vo vyhlásení Thomas Eason, zástupca výkonného riaditeľa Komisie pre ochranu rýb a divokej zveri. Podľa jeho hovorkyne Carli Segelsonovej, komisia podporuje zníženie počtu týchto jedincov.
Virus herpes B bol smrteľný pre 21 z 50 ľudí, ktorých uhryzli alebo poškrabali makaky počas práce so zvieratami v laboratóriách. Takže aj keď ide o “extrémnu zriedkavosť”, treba tomu venovať pozornosť. “Ľudia ako návštevníci parku s najväčšou pravdepodobnosťou budú tomuto vystavení,” píše sa tiež v štúdii.
Hoci neexistujú oficiálne štatistiky o útokoch opíc na ľudí v parku, štúdia sponzorovaná štátom v 90. rokoch minulého storočia našla 31 incidentov v rokoch 1977 až 1984.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)