Rozsiahly prieskum verejnej mienky na Ukrajine ukázal, že by Ukrajinci zasa volili Porošenka, ale aj Baťkivčšinu Júlie Timošenkovej

Kyjev 25. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Štyri analytické spoločnosti uskutočnili rozsiahly prieskum verejnej mienky na Ukrajine. Zisťovali, ktorú stranu a ktorého prezidenta by volili Ukrajinci. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 28. októbra – 14. novembra a zúčastnilo sa na ňom 20 tisíc respondentov.
Na snímke líderka ukrajinskej strany Vlasť Julia Tymošenková

Na tlačovej konferencii v Kyjeve riaditeľ analytického centra Socis Alexander Čaškovskij prezradil novinárom výsledky tohto rozsiahleho prieskumu verejnej mienky. Zistilo sa, že by Ukrajinci predsa volili staré známe „postavy“ a politické strany.
„Ak nebudeme brať do úvahy tých, ktorí povedali, že na voľby neprídu, a budeme počítať iba tých, ktorí prezradili, koho by volili, výsledky budú nasledovné. Vo voľbách prezidenta by odstup medzi kandidátmi bol iba minimálny. Na prvom mieste zostal Petro Porošenko, ktorý získal 16,1% hlasov. Júliu Timošenkovú by volilo 14,4% respondentov, Sviatoslava Vakarčuka 12,1%, Anatolija Gricenka a Jurija Bojka po 9,3%, Vadima Rabinoviča 8%, Olega Ľaška 7,5%, Andreja Sadového 5% a ostatní kandidáti získali 3% a menej,“ uviedol Alexander Čaškovskij.
Dodal, že 18% respondentov vyhlásili, že na voľby nepôjdu a asi 25% sa nemohli vyjadriť. V rebríčku politických strán došlo k menším rošádam, ale žiadne väčšie prekvapenia sa nekonali. „Parlamentné voľby by vyhrala Baťkivčšina Júlie Timošenkovej s 16% hlasov, na druhom mieste by skončil Blok Petra Porošenka s 15,4% a na treťom mieste by zostal Opozičný blok s 10,5% hlasov voličov,“ uzavrel svoj komentár Alexander Čaškovskij.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)