Bratislava 27. novembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Štát dá zbúrať rozostavanú nemocnicu na bratislavských Rázsochách. “V krátkom čase bude vypísaná verejná súťaž na búranie,” avizoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Časom by sa tam mala postaviť nová univerzitná nemocnica, kedy by sa však mohlo začať s výstavbou, nie je zatiaľ zrejmé. Novú nemocnicu v hlavnom meste ide stavať aj finančná skupina Penta
Na snímke hrubá stavba nedokončenej Fakultnej nemocnice s poliklinikou Rázsochy v bratislavskej mestskej časti Lamač

Drucker verí, že s výstavbou novej nemocnice sa podarí začať v tomto volebnom období. Ako hovorí, celá agenda sa nedá stihnúť za rok. “Dôležité je, že rozhodnutia sú dané a v nich pokračujeme,” skonštatoval. V súčasnosti sa podľa jeho slov pracuje na medicínskom plánovaní a plánuje sa hľadať partner pre funkčnú štúdiu projektu a architektonický návrh. “Nič nezdržujeme, myslím, že tie veci idú tempom, aby sme to zrealizovali,” doplnil.
Potrebu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava má vyriešiť výstavba nemocnice na Rázsochách, kde už roky stojí rozostavaný objekt, a rekonštrukcia, prípadne dostavba tej v Ružinove. Najväčšiu aj najzadlženejšiu slovenskú nemocnicu tvorí v súčasnosti päť zariadení na Kramároch, v Starom Meste, Ružinove, Petržalke a Podunajských Biskupiciach. Po novom to majú byť len Rázsochy a Ružinov.
Ministerstvo si vybralo tzv. integrovaný model riadenia, ktorého základom je štátna kontrola. Nad novou univerzitnou nemocnicou tak bude mať naďalej kontrolu štát, ktorý bude projekt aj financovať. Následnú prevádzku má zabezpečiť manažér poskytovania zdravotnej starostlivosti. Detailnejšie rozpracovaný materiál týkajúci sa výstavby a rozpočtu má minister Drucker predložiť na rokovanie vlády do konca budúceho roku.
Novú nemocnicu v hlavnom meste ide stavať aj finančná skupina Penta
Prví pacienti by ju podľa jej plánov mali navštíviť v roku 2021. Stavebné povolenie na výstavbu novej nemocnice v bratislavskej lokalite Bory by finančná skupina Penta chcela získať na jar budúceho roka. “Verím, že naša žiadosť aj projektová dokumentácia boli predložené na veľmi vysokej úrovni,” povedal pre TASR partner spoločnosti Penta Investments Eduard Maták. Nemocnica bude patriť pod jej sieť Svet zdravia
S výstavbou nemocnice za vyše sto miliónov eur sa má začať na budúci rok. “Pevne verím, že plán sa dodrží, sme vo finále územného rozhodnutia. Nezávisí to od nás, ale od magistrátu a príslušných štátnych orgánov. Verím, že sa nám na jar 2018 podarí získať stavebné povolenie tak, aby sme mohli začať s výstavbou nemocnice novej generácie na Boroch,” uviedol Maták.
Penta už skôr avizovala, že prví pacienti by do nemocnice mohli prísť v prvej polovici roku 2021. Maták je presvedčený, že ak stavebné povolenie získajú, tak tento termín je reálny. Minulotýždňové otvorenie nemocnice v Michalovciach podľa jeho slov potvrdilo, že s dodržiavaním termínov problémy nie sú.
Nová nemocnica v Michalovciach a plánovaná v Bratislave nie sú jedinými investičnými zámermi Penty v oblasti nemocníc. Záujem má aj o odkúpenie nefunkčných rozostavaných nemocničných pavilónov v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. Na ich kúpe sa s predchádzajúcim vedením Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nedohodla. “Verím, že po zmenách, ktoré nastali vo vedení BBSK, sa otvorí možnosť, ako nájsť cestu skĺbenia záujmov samosprávneho kraja a nás ako súkromného investora,” skonštatoval Maták.
Novú nemocnicu plánuje stavať v Bratislave aj štát v lokalite Rázsochy. Kedy by sa tak mohlo stať, nie je zatiaľ zrejmé.