Moskva 5. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Evgeny Yepanchintsev)
 

Presne o týždeň sa vo Vladivostoku uskutoční Východné ekonomické fórum (VEF). I keď sa koná len štvrtýkrát, je jednou z najvýznamnejších medzinárodných udalostí v politickom a ekonomickom živote Ázijsko-pacifického regiónu. I tentokrát sa očakáva účasť najvyššie postavených účastníkov vrátane lídrov Ruska, Číny, Japonska a niekoľkých ďalších krajín, píše vo svojom komentári Irina Alksnis

Ilustračné foto

Súčasne, v ten istý deň, začnú Ozbrojené sily Ruskej federácie spolu s čínskymi a mongolskými kolegami medzinárodné strategická cvičenie s názvom Vostok 2018 (Východ 2018).
Tieto manévre sú považované za veľmi dôležité, keďže sa očakáva, že sa stanú historickými a predčia i významné rozsiahle cvičenie Západ, ktorého rekord doteraz súčasná ruská armáda nedokázala prekonať.
To, že sa obe udalosti konajú v rovnakú dobu, sa zaiste stane predmetom mnohých teórií a dohadov západných analytikov o tom, aký zlovestný zámer sa za tým skrýva.
To najjednoduchšie a najpovrchnejšie vysvetlenie znie — prianie Moskvy ukázať ázijským partnerom tovar a demonštrovať úspechy Ruska v tom, čo sa v posledných rokoch označuje za „rozmach na Východ”.
Ak sa pozrieme späť do minulosti, môže sa nám zdať zvláštne, že tento trend v politike Ruska trvá len päť rokov. Za jeho začiatok môžeme považovať plynové dohody s Čínou z mája 2014, ale o aktívnom rozmachu sa hovorí až v súvislosti s ďalším rokom. Založenie VEF v roku 2015 sa stalo súčasťou tejto novej štátnej línie.
Dnes, v roku 2018, má Rusko naozaj čo ponúknuť.
Výstavba plynovodu Sila Sibíri prebiaha naozaj rýchlym tempom a na posledný krok tohoto projektu tak nebudeme dlho čakať. Tiež obchod s Čínou dosiahne v tomto roku svoj rekord a presiahne hranicu 100 miliard dolárov.
Podobnú tendenciu je možné podľa Alksnis vidieť i vo vzťahoch s inými krajinami, napríklad obchod s Indiou sa v minulom roku zvýšil o štvrtinu a potom o ďalšiu štvrtinu za päť mesiacov. Intenzívne sa rozvíjajú aj infraštruktúrne, transportné a logistické projekty, ktorých prostredníctvom Rusko zaisťuje novú úroveň vzájomného prepojenia Ázie a Európy — od medzinárodnej Novej Hodvábnej cesty až po ruskú Severnú morskú cestu. Z politického hľadiska je Rusko kľúčovou mocnosťou Ázijsko-pacifického regiónu, ktorá vystupuje ako arbiter a prostredník stability v regióne. Vonkajšie projekty Moskvy sú doplnené rozsiahlou vnútornou prácou zameranou na rozvoj ďalekých východných regiónov krajiny. Všeobecne ide o cesty, plynovody, ľadoborce a most na Sachalin.
Vojenská zložka je tiež akýmsi organickým pokračovaním tejto konštrukcie. Naviac konanie zmieňovaného super cvičenia v rovnakú dobu ako konanie VEF v plnej miere odpovedá ázijskej mentalite, ktorá vie, ako sa ponúknuť a cení si toho i u druhých.
Samozrejme, že všetko, čo sa deje by sme mohli pripísať Moskve, ktorá sa snaží udržať si svoje renomé v očiach ázijských partnerov, no realita je iná.
Je príznačné, že cvičenie Vostok 2018 vzbudzuje u západného mainstreamu oveľa menší záujem, než tomu bolo napríklad u minuloročného cvičenia Západ 2017. Vtedy vznikla okolo plánovaného cvičenia, ktoré bolo zároveň tretie v poradí rusko-bieloruských príprav, skutočná mediálna búrka, v ktorej Rusko podozrievali dokonca zo snahy okupovať Bielorusko pod vlastnou zámienkou.
Dôvod tkvie v západocentrizme dominantného informačného obrazu sveta. Ruská hrozba, hoci čisto vymyslená, Estónsku či Poľsku je pre Západ oveľa zaujímavejšia, než napríklad reálne problémy Ázijsko-pacifického regiónu. Veď v regióne žije len viac než štyri miliardy ľudí.
Situácia se len zhoršuje tým, že globálne trendy jasne svedčia o prípravách sveta na rozsiahle otrasy, pričom za posledné mesiace se tento trend stal naozaj horlivou aktivitou. Stačí si len spomenúť na rýchly odchod Ruska od investícií do amerických dlhových záväzkov (treasuries). Médiá sú plné alarmujúcich prognóz o kolapse, ktorý sa očakáva na svetových trhoch na jeseň tohto roku.
Ázijsko-pacifický región sa tak prakticky mení v akýsi „sud”, keďže vďaka svojmu bohatstvu je región až príliš lákavým sústom pre „zabavenie majetku”. A početné dlhotrvajúce konflikty medzi krajinami a kolosálne preľudnenie z neho robí ideálny cieľ, ktorý je možné zajať z mnohých strán a v dôsledku ho potom okradnúť. Napríklad nedávnou snahu Washingtonu o destabilizáciu Kórejského poloostrova máme úplne iste ešte čerstvo v pamäti.
V takej situácii Rusko, ktoré sa o Ázijsko-pacifický región z vojenského aspektu prakticky nezajímalo, uskutočňuje cvičenie, ktoré ho jednoznačne stavia do pozície kľúčovej armády v tomto regióne. A spojenectvo Ruska a Číny vytvára vojenskú moc, ktorej nemôže nikto konkurovať.
Na príklade vojenských operácií v Sýrii Moskva ukázala (a stále to robí) svoje zručnosti a celkový prístup k súčasným vyhroteným konfliktom:
— ochrana a zachovanie existujúcej štátnosti
— presné použitie obmedzenej vojenskej sily za účelom dosiahnutia maximálneho výsledku
— pripravenosť vyjednávať, zohľadňovať záujmy a hľadať kompromis s rôznymi silami, aby boli strany upokojené.
Pritom stojí za zmienku i to, že Japonsko, ktoré z jasných dôvodov nie je nadšené z rusko-čínskeho vojenského spojenectva, všetko môže vnímať ako malé zlo. A to skratka preto, že cieľom Ruska je zachovať status quo a nedopustiť, aby sa z regiónu stali „jatky”.
V takom kontexte cvičenia Vostok 2018 spolu s uskutočnením VEF hlása celému svetu, a predovšetkým lídrom ázijských krajín, niekoľko kľúčových bodov.
Po prvé ide o to, že Moskva očakáva prudké vyostrenie a zhoršenie situácie v regióne, vrátane výskytu niekoľkých ohnísk v regióne.
A po druhé potom to, že Rusko nebude pozorovať katastrofický vývoj udalostí a je pripravená rokovať a zabrániť takej situácii, a to za použitia všetkých možných nástrojov, či už ekonomických či vojenských.
 

Príspevok Rozmach na Východ alebo prečo Putin rokuje s ázijskými lídrami na pozadí najväčšieho cvičenia zobrazený najskôr Hlavné správy.