Helsinki 13. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/Jussi Nukari/Lehtikuva/AP)

Vládnu krízu vo Fínsku sa podarilo zrejme na poslednú chvíľu odvrátiť aj napriek pondelňajšiemu oznámeniu premiéra Juhu Sipiläho, že vypovie koaličnú dohodu s pravicovo-populistickou stranou Praví Fíni (PS) po tom, ako bol za jej nového predsedu zvolený politik Jussi Halla-aho, známy tvrdým odporom voči EÚ a prisťahovalectvu.
Nový predseda fínskej euroskeptickej strany Praví Fíni (PS) Jussi Halla-aho (vpravo) a člen strany Matti Putkonen počas tlačovej konferencie v Helsinkách

Na protest proti vývoju v strane vytvorilo dnes 22 z 37 členov PS v parlamente novú frakciu, ktorú nazvali Nová alternatíva. Informovala o tom fínska verejnoprávna vysielacia stanica YLE. Medzi odštiepencami, ktorých agentúra DPA označila za umiernených členov PS, sú všetci doterajší ministri z tejto strany vrátane jej bývalého predsedu, ministra zahraničných vecí Tima Soiniho.
Stredopravicovú vládnu koalíciu pod vedením Sipiläho vytvorili v roku 2015 tri strany – premiérova Strana stredu, konzervatívna Strana národnej koalície a Praví Fíni. Sipilä chce teraz pokračovať bez PS, ale s bývalými členmi tejto strany zoskupenými v Novej alternatíve. Novinárom povedal, že navrhne parlamentu, aby odsúhlasil ponechanie doterajších ministrov z PS vo funkcii.
Premiér situáciu prerokuje s partnermi, pričom zrušil naplánované stretnutie s prezidentom Saulim Niinistöm, na ktorom mal dnes oznámiť rozpad koalície. Sipiläho centristi majú spolu s konzervatívcami v terajšom 200-člennom parlamente 87 kresiel, teda o 14 menej, ako je nadpolovičná väčšina.
Najbližšie parlamentné voľby sa majú vo Fínsku konať v roku 2019. Predčasné voľby sú v tejto krajine zriedkavým javom a naposledy k nim došlo v roku 1975.
Nový predseda PS, europoslanec Jussi Halla-aho je zástancom tvrdej línie, zatiaľ čo jeho predchodca Timo Soini je považovaný za relatívne umierneného politika. V roku 2012 bol Halla-aho uznaný za vinného z podnecovania k rasovej neznášanlivosti a musel zaplatiť pokutu. Pred niekoľkými týždňami vyzval Európsku komisiu na potrestanie humanitárnych organizácií, ktoré zachraňujú migrantov na ich ceste cez Stredozemné more do Európy.