Dauha 23. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:Dr. Ibrahim Bazai Twittter)

Spojené štáty a hnutie Taliban oznámili, že sa v piatok vrátia k rozhovorom v Katare, ktoré sú zamerané na ukončenie 18-ročného konfliktu v Afganistane. Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid uviedol, že druhý deň deviateho kola vyjednávaní v katarskej Dauhe sa “znovu začne po večerných modlitbách a bude pokračovať do neskorého večera”

Na snímke Zabíhulláh Mudžáhid

Zdroj blízky americkému tímu vyjednávačov pre tlačovú agentúru AFP potvrdil, že “rozhovory sa obnovia toto popoludnie”. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že americký špeciálny vyslanec v Afganistane Zalmay Khalilzad a jeho tím “urobili pokrok na ceste smerom k mierovému procesu”. Rovnaký zdroj dodal, že “nevieme odhadnúť, ako dlho bude trvať, kým uzatvoríme zvyšné záležitosti”.

Spojené štáty, ktoré vtrhli do Afganistanu v roku 2001 a zvrhli Taliban, chcú odtiaľ stiahnuť tisíce svojich vojakov, ale iba výmenou za to, že sa táto povstalecká skupina zriekne spolupráce s medzinárodnou teroristickou skupinou al-Káida a obmedzí svoje útoky.

Washington hodlá uzavrieť s Talibanom dohodu do 1. septembra – pred afganskými parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v ten istý mesiac, a americkými prezidentskými voľbami v roku 2020. Hlavný vyjednávač Talibanu pre AFP vo štvrtok povedal, že rozhovory “sa vyvíjajú dobre”. Dialóg je zameraný na stanovenie termínu odchodu viac než 13.000 amerických vojakov z Afganistanu.

“Sme tam už 18 rokov, je to smiešne. Rokujeme s vládou aj s Talibanom. Rozhovory sa daria, uvidíme, čo bude nasledovať,” povedal v utorok novinárom prezident USA Donald Trump. Nevyriešených však zostáva viacero citlivých otázok vrátane spoločného vládnutia s Talibanom, úlohy regionálnych mocností, akými sú Pakistan a India, či osudu súčasnej afganskej vlády.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj