Bratislava 26. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Nezávislý poslanec Národnej rady Slovenskej republiky, jediný z poslancov strany MOST-HÍD, ktorý ju opustil potom, ako po voľbách v roku 2016 uzavrela koalíciu so stranou SMER-SD hovorí, že MOST-HÍD už stratil polovicu voličov a Kiska vymenoval novú vládu zo strachu pred pouličnými násilnosťami.

Na snímke poslanec NR SR Zsolt Simon (nezaradený)

Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva v druhej vláde Mikuláša Dzurindu a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky vo vláde Ivety Radičovej, bývalý člen strán SMK a MOST-HÍD sa pre Hlavné správy vyjadril k aktuálnemu dianiu na slovenskej politickej scéne.
 
Čo si myslíte o tejto vláde, bude v niečom iná ako tá predošlá?
Zjednoduším to: keď bordel nefunguje, nestačí vymeniť bordelmamu. Vymenili sa síce figúrky na šachovnici, ale každý jeden nominant Smeru je na svojom mieste. Ten stav, ktorý máme v spoločnosti, vznikol preto, lebo Fico a jeho koaliční partneri vytvorili v tejto krajine systém, ktorý tu je. A ja nevidím pri tejto vládnej koalícii žiadnu záruku, že by sa veci naozaj niekam posunuli. Mňa skôr zaujíma, či naozaj bude nájdený vrah, ktorý zavraždil dvoch ľudí, či objednávateľa odhalia, lebo to je tiež veľmi podstatné, aby sme ukázali ľuďom, že nám záleží na tejto krajine. A či sa dačo zmení: teraz sme vo výbore pre zahraničné záležitosti preberali programové vyhlásenie vlády. Nechali tam staré pasáže. Už ani tú námahu si nedali, aby si to aktualizovali.
 
Myslíte si, že opozícia, ktorá je momentálne v ponuke, by bola lepšia?
Žiaľ, ani rozumnú alternatívu veľmi nevidno, pretože dnes aj opozícia viacmenej len kričí a neponúka skutočné riešenia. Úlohou opozície je, okrem iného, ponúkať alternatívy, a nielen kričať dajte moc nám a my to budeme robiť. Možno však tieto zmeny, ktoré sa tu teraz dejú, spoločnosť posunú k tomu, aby vzniklo niečo nové a situácia sa trochu vyjasnila. Ja osobne by som sa viac potešil, keby tu nepokračovala vláda kontinuity v podobe presúvania figúrok, ale keby tu bola napríklad nejaká úradnícka vláda, ktorá by naozaj mohla prispieť ku zmene. Podľa mňa by to asi bolo lepším riešením, ale realita je taká, aká je, bohužiaľ.
 
Ako vidíte v tomto kontexte stranu MOST-HÍD?
Táto strana už stratila všetky hodnoty ktoré tam boli, za to sa len človek môže už iba hanbiť. Podľa mňa, MOST-HÍD už stratil polovicu svojich voličov.
 
Prečo si myslíte, že sa pán prezident tak poponáhľal s vymenovaním zrekonštruovanej vlády? On predsa tomu nebol príliš naklonený. Bol za tým nejaký obchod?
Nemyslím si, že za tým bol nejaký obchod. Skôr si myslím, že každý v tejto krajine sa obáva, že sa situácia zvrhne smerom, ktorý sa už potom nebude dať kontrolovať. Mne rezonuje v ušiach tá tlačovka Roberta Fica, ktorý hovoril, že niekto pripravuje výtržnosti, lebo pred Úradom vlády sú pripravené dlažobné kocky. Z tohto dôvodu si myslím, že pri obhajobe rekonštrukcie vlády zohrali svoju úlohu spravodajské služby. Myslím si, že tieto protesty by niekto mohol zneužiť na majdanizáciu celého prostredia, čo by bolo veľmi zlé.
 
Takže myslíte si, že toto bol ten moment, ktorého sa bál pán prezident?
Áno, myslím si, že práve tohto sa bál.
 
Hrá sa tu aj o zahraničnepolitické otázky ako Dublin 4 alebo Istanbulský dohovor. Čo si Vy myslíte, bude táto vláda inak pristupovať k tomu? Alebo ostane kontinuita v týchto veciach zachovaná?
Táto vláda bude svietiť a kúriť – kúriť s dokladmi, aby nikto po nich nevedel dokázať, čo robili. Nejakú reformu alebo nejaké zásadné rozhodnutie, to sa od tejto vlády asi očakávať nedá.
 
Myslíte si že táto vláda ratifikuje Dublinský dohovor vo verzii 4?
Bol by som rád, keby v tejto veci ostala kontinuita. Ale či to tak bude alebo nie, ťažko povedať, pretože stabilita, ktorá sa tu ukazuje, je taká krehká, že dnes niečo je a zajtra už byť nemusí. Pri Lisabonskej zmluve bola tiež obdobná situácia: každý bol za a keď na to prišlo, zrazu boli proti. Podobne aj pri Istanbulskom dohovore: Fico to tlačil, riešil a potom zrazu povedal, že teraz nie.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Rozhovor so Zsoltom Simonom: Kiska sa zľakol majdanizácie Slovenska zobrazený najskôr Hlavné správy.