Berlín 27. septembra 2017 (HSP/kath.net/pl/ Foto:TASR/APLionel Cironneau)

Dňa 30. júna 2017 bleskovo a nedôstojne schválený zákon o otvorení manželstva pre všetkých je protiústavný, tvrdí koordinátorka nemeckého akčného zväzu pre manželstvo a rodinu a slobodu názoru „Demo für alle“ (Demonštrácia pre všetkých) Hedviga Beverfoerde v interview pre kath.net

Ilustračné foto

Hedviga Beverfoerde so svojím tímom mladých ľudí uskutočnila turné po desiatich nemeckých mestách „autobusom slobody názoru“. V posledný deň cesty tím pred Úradom kancelárky v Berlíne prezentoval petíciu „Manželstvo zostane manželstvom!“, „ktorá má už vyše 220 000 podpisov proti otvoreniu manželstva!“ Koordinátorka hovorí o masívnych nenávistných prejavoch proti tejto akcii, no súčasne konštatuje: „Vyjsť za manželstvo a rodinu na ulicu a brániť slobodu názoru je veľmi naliehavo potrebné!“

Pani Beverfoerde, robili ste turné po Nemecku. O čo presne vám išlo?
Beverfoerde: Predstavte si náš žiarivo oranžový „autobus slobody názoru“ ako obrovský mobilný reklamný plagát za manželstvo a rodinu a za slobodu názoru. Celých 10 dní sme spoločne s Eduardom Prölsom z CitizenGO cestovali po celom Nemecku. Bolo nám jasné, že heslá na autobuse veľkými bielymi písmenami ako: „Manželstvo zostane manželstvom!“ vyvolajú rozruch a budú aj polarizovať. To však aj mali.
Zastavili sme sa v desiatich veľkomestách a na peších zónach, na trhoviskách sme chceli ľudí zburcovať a hovoriť s nimi na témy manželstvo, rodina a gender.
A s úspechom: Vo všetkých mestách sme našli mnohých záujemcov, ktorým sme objasnili, že otvorenie manželstva pre homosexuálne páry je protiústavné a naliehavo to musí preskúmať ústavný súd.
Zvlášť dojímavé boli svedectvá našich mladých: Každé dieťa má prirodzené právo na matku a otca a nijaký štát nemá právo manželstvo predefinovať!

Či nie je „sloboda názoru“ v našej demokratickej krajine samozrejmosťou? Máme to uzákonené rovnako ako slobodu tlače. Napriek tomu to viazne?
Beverfoerde: Aj niečo uzákonené sa môže stať makulatúrou, ak to neustále nepožadujeme a nepresadzujeme! Hoci nám ústava v čl. 5 zaručuje slobodu vyjadrovania, realita vyzerá medzitým už inak. Len pomyslite na ústavno-právne veľmi sporný zákon, ľudovo „cenzúrový zákon“, ktorý parlament v posledný deň zasadnutia pred voľbami chvatne odhlasoval.
A už dlhšie platí: Kto v Nemecku pokojne demonštruje za zachovanie rodičovských práv a proti sexualizácii detí v škole, ba už v materskej škôlke, musí rátať s masívnymi rušivými akciami aj údajne demokratických strán!
Tak sa mohli naše demonštrácie a kongresy v Stuttgarte a Wiesbadene konať len za veľkej ochrany polície, keďže ľavica, zelení, skupiny LGBTI spolu s ľavicovými extrémistickými aktivistami hnutia Antifa sa pokúšali brániť našim podujatiam blokádami, pískaním, vrieskaním, páchnucimi bombami a inými „kreatívnymi protestami“. Pred dvoma rokmi dokonca zaútočili zápalnou bombou na naše sídlo.

Kancelárka Merkelová a ďalších 225 poslancov hlasovali proti „manželstvu pre všetkých“. Aj pápež sa viackrát proti tomu postavil, aj viacerí katolícki biskupi. Nemáte dojem, že môžete slobodne zastávať svoje postoje?
Beverfoerde: Odkedy sa ako „Demo für alle“ verejne zasadzujeme  za manželstvo muža a ženy, či už demonštráciami, petíciami alebo v televíznych talkshow, stále ma diskreditujú ako homofóbnu a verejne ma hania. Zo strany proti-demonštrantov, ale aj v médiách, na nás doráža nesmierna nenávisť a šíria sa klamstvá o nás a našej práci. A to iba preto, že sa zasadzujeme za niečo, čo bolo doteraz pre ústavný súd vo všetkých rozsudkoch úplne nesporné.
Je pekné, že ešte 226 poslancov zdieľa tento stále platný právny stav, ale iba málo z nich sa verejne mocne zasadzuje za toto presvedčenie. Toto mínové pole radi prenechávajú nám aktivistom. Okrem toho „nie“ Angely Merkelovej k otvoreniu manželstva sa mi zdalo skôr upokojujúcou pilulkou pre konzervatívny zvyšok v jej strane CDU pred voľbami, ako jej skutočné presvedčenie! Veď po tomto hlasovaní sa verejne vyslovila za právo homosexuálov adoptovať deti.

Pri vašom turné ste zistili, že medzi protidemonštrantmi sa objavili dokonca aj poslanci. Mali ste dojem že  to je rešpektovanie slobody názoru?
Beverfoerde: Pri každej zastávke nášho autobusu od Mníchova cez Stuttgart, Karlsruhe, Wiesbaden, Kolín, Düsseldorf, Hannover, Drážďany až do Berlína, dobre organizovaní protidemonštranti sa pokúšali nepustiť nás vôbec k slovu. V Kolíne socialistická poslankyňa z SPD Elfi Scho-Antwerpes sa podieľala na blokáde, ktorá nám štyri hodiny bránila v príjazde na ohlásené miesto zhromaždenia pred dómom, až kým nezasiahla pohotovostná polícia a otvorila nám inú prístupovú cestu.
Vďaka týmto krikľúňom však náš autobus vzbudil veľkú pozornosť a ešte tri štvrte hodiny sme mohli hovoriť pred dómom pred stovkami ľudí. Vo viacerých mestách demagogickí rečníci cez mikrofón vykrikovali hanobiace slová proti nám a mne osobne a v ostrom protiklade k našim pozitívnym posolstvám na autobuse nás obviňovali z nenávistných prejavov, hanobili nás ako hnedých nacistov a šírili o nás neuveriteľné lži a urážky. Okoloidúci, ani ich vlastní proti-demonštranti, nemali dostať šancu, aby si mohli vypočuť naše argumenty o identite manželstva a rodiny, či porozprávať sa s nami!

Prečo ste sa postavili proti „manželstvu pre všetkých“?
Beverfoerde: Manželstvo ako životný zväzok muža a ženy má jediné potenciál odovzdávať život a nevynašli ho ľudskí zákonodarcovia, ale bolo dané Bohom. Preto nijaký parlament nemá právo manželstvo ľubovoľne predefinovať. Zákon o otvorení manželstva nedôstojne bleskovo schválený 30. júna 2017 je protiústavný. Ústava podľa právneho výkladu ústavného súdu chápe pod manželstvom práve tento životný zväzok muža a ženy a nič iné.
Okrem toho možno predpokladať, že otvorenie manželstva pre homosexuálov je iba prvý krok! Už niekoľko hodín po hlasovaní poslancov sa objavila na portáli hnutia LGBTIQ queer.de ďalšia nehorázna požiadavka: „Odstránenie diskriminujúcej hornej vekovej hranice“ ako aj „právne zabezpečenie ľudí, ktorí sa rozhodnú pre životné spoločenstvá viac ako dvoch ľudí“! Vzhľadom na razantne rastúci počet moslimského obyvateľstva v našej krajine možno čoskoro očakávať požiadavky polygamie, ako aj manželstiev s deťmi!
Podstatný dôvod odmietnutia otvorenia manželstva štátom je však s tým spojené právo adopcie detí homosexuálnymi pármi. Prirodzené právo dieťaťa na otca a matku, čo zodpovedá blahu dieťaťa, sa tým ignoruje a zvrátilo sa to na „právo na dieťa“!  Požiadavka legalizácie človeka nedôstojného „náhradného materstva“, ako to už požaduje slobodná strana FDP, je logickým následkom.

Pani Beverfoerde, v čom sú zásadné problémy gender mainstreamingu ako sa teraz šíri v školách?
Beverfoerde: Popri téme otvárania manželstva išlo na našom turné aj o upozorňovanie na nebezpečenstvá ideológie gender. Prvý „autobus slobody názoru“ prešiel pred pol rokom Španielskom. Bola to reakcia organizácie „Hazte Oír“ – pobočky CitizenGO – na plagátovú akciu španielskeho hnutia LGBTIQ, ktorá dala natlačiť na obrovské plagáty heslo „Dievčatá majú penis /chlapci majú vagínu“. Keď „Hazte Oír“ chcela túto ideologickú zvrátenosť skorigovať, zabránili jej v tom. Tak vznikla idea s autobusom ako mobilným plagátom.
Aj na náš autobus sme napísali jednoduché a logické posolstvo: „Chlapci sú chlapci. Dievčatá sú dievčatá. Nedaj sa zneistiť!“ Deťom v škole, ba dokonca už v škôlke, nahovárať, že si môžu pohlavie voliť z mnohých variant popiera biologické a psychologické fakty a spôsobuje – práve v tejto rozhodujúcej a citlivej fáze vývoja osobnosti detí – nebezpečné zmätenie pohlavnej identity.

Aké reakcie na váš autobus boli v tlači a ako hodnotíte tieto reakcie? Ako spätne hodnotíte svoju akciu?
Beverfoerde: Keďže my – Demo für alle – sme známi ako efektívni a preto vyvolávame silné reakcie u ideológov genderu, ľavice a lobby LGBTI, bolo veľa reakcií v tlači, sčasti neutrálnych, sčasti proti nám.
Nápadné boli pokusy naše akcie asi pre 50 okoloidúcich porovnávať s našimi veľkými demonštráciami tisícov ľudí v Stuttgarte a Wiesbadene, aby mohli našu akciu vyhlásiť za zlyhanú. „Frankfurter Rundschau“ tu zasa raz vyvinul priam najväčšiu nenávistnú tirádu.
V skutočnosti bolo naše turné aj pre našich mladých úžasnou skúsenosťou!
Zvlášť mnohé intenzívne rozhovory s obyvateľmi urobili na nás hlboký dojem a posilňovali nás. Zvlášť nás tešilo, že k nášmu autobusu prichádzalo stále viac kritikov s dúhovými zástavkami, počúvali nás a kládli otázky. Tak sme mohli objasniť mnohé falošné informácie, napr. že necítime nijakú nenávisť voči homosexuálom. Boli to napínavé diskusie a mnohé veľmi pekné osobné rozhovory.
V posledný deň sme pred Úradom kancelárky prezentovali našu petíciu „Manželstvo zostane manželstvom!“ s vyše 220 000 podpismi proti otvoreniu manželstva! Obnovili sme aj svoju požiadavku dať zákon preskúmať ústavným súdom.
Náš záver po tomto napínavom turné: Vyjsť za manželstvo a rodinu na ulicu a brániť slobodu názoru je veľmi naliehavo potrebné!