Košice 20. októbra 2017 (HSP/Foto:Archív R. Bačinský)

Pred blížiacimi sa voľbami do VÚC pokračujeme v sérii rozhovorov s kandidátmi na nových županov. O preferencie v Košickom kraji sa s volebným číslom 1 uchádza nezávislý kandidát Róbert Bačinský v súčasnosti pôsobiaci v zahraničí, no s plánom vrátiť sa domov s jasnou víziou pre región Košíc. “Žijem tu od svojich štyroch rokov a prežil som tam celý svoj život až do doby, kým som nebol vďaka láskavej sociálnej politike vládnej garnitúry donútený opustiť Slovensko. Som ženatý, mám dospelú dcéru a ako rodina žijeme deviaty rok mimo Slovenska,” predstavil sa na úvod Bačinský.

Na sníme Róbert Bačinský, kandidát na predsedu KSK

Čo vás podnietilo, že ste sa rozhodli kandidovať na post predsedu Košického samosprávneho kraja?
Tých dôvodov je viac. V prvom rade sa chcem aj s rodinou vrátiť domov, do Košíc, kam patríme. Rád by som bol príkladom pre ostatných krajanov a urobilo by mi veľkú radosť, ak by sa podľa môjho vzoru vrátilo domov čo najviac krajanov. Tým ďalším dôvodom je, že chcem vrátiť Košický kraj tam, kam patrí – do rúk obyvateľov kraja, pretože sme to my všetci teda asi 800.000 obyvateľov ktorým tento kraj patrí a nie iba pár samozvaným nenažraným politikom. Chcem preťať aortu tejto chobotnici a chobotničkám, ktoré rozkrádajú a rozpredávajú náš spoločný majetok. Rozhadzujú naše spoločné peniaze odvedené na daniach, uzatvárajú absolútne nevýhodné zmluvy, ktoré nie sú na prospech ani kraja, ani jeho obyvateľov. Chcem ukončiť túto aroganciu štátnej moci, priniesť kultúru do politiky a konečne robiť to, čo tu 27 rokov absentuje, aby volení zástupcovia začali konečne robiť to, čo je ich povinnosťou – slúžiť svojim voličom.

Kto financuje vašu kampaň a koľko chcete na ňu minúť?
Financujú to moji sympatizanti – občania, ktorí mi poslali podľa svojich možností príspevky na transparentný účet. Odhadujem, že celá moja kampaň bude stáť okolo 30 tisíc EUR. Väčšiu časť kampane si budem hradiť z rodinného rozpočtu.

Čo hodnotíte v Košickom kraji za najpálčivejší problém, ktorý je potrebné akútne riešiť?
Problémy sú v každej oblasti ktoré spadajú do kompetencií predsedu VÚC. Ak sa pozriete na politické strany, ktoré to tu majú roky pod palcom, niet sa ani čo diviť. Minulý týždeň som ukončil svoju predvolebnú kampaň, stretnutia s občanmi po celom kraji od Spišskej Novej Vsi až po Sobrance. Všade som ľuďom kládol tie isté otázky a všade sa mi dostalo rovnakej odpovede. To, čo ľudí v kraji trápi najviac, je vysoká nezamestnanosť a katastrofálny stav ciest. A naozaj to môžem potvrdiť, pretože po týchto cestách sme jazdili aj my. Nikto ma nepresvedčí, že peniaze ktoré boli na tento účel vyčlenené, boli na opravu a údržbu ciest reálne a do posledného centu využité. Starosta jednej nemenovanej obce mi dokonca povedal, že cesty v jeho okolí neboli opravované posledných 50 rokov!!! Peniaze ktoré boli na tento účel vyčlenené im vzala vláda a presunula na opravu a výstavbu diaľnic.

Nechcem sa vyjadrovať čo budem a ako budem riešiť skôr, ako budem mať k dispozícii výsledky auditu, ktorý chcem urobiť. Dávať veľkohubé vyhlásenia pred tým je čistý nezmysel. Je to ako keby ste sa opýtali kuchára čo bude na obed ešte pred tým, ako ho pustíte do kuchyne.

Takže kuchár nevie kde bude variť, v čom bude variť, z čoho bude variť, ale vy už chcete od neho jedálny lístok.

Takže sa chcem vyhnúť tomu známemu ,,nikto vám nedá viac, ako vám ja sľúbim“. Ale jednu vec viem na isto a môžem ju sľúbiť. Kam až kompetencie predsedu samosprávneho kraja siahajú, až tam prekopem všetko do základov a čo je na prospech kraja a jeho obyvateľov budem zveľaďovať. Čo je však na škodu a nie v prospech kraja, to ukončím.

Čo považujete za svoju výhodu oproti ostatným kandidátom?
Nie som zaťažený minulosťou. Nikdy som nebol a nie som členom žiadnej politickej strany, takže nemám žiadne väzby na politikov a s tým spojené riziko, že budem ovládaný a manipulovaný niektorou zo strán. Som nezávislým kandidátom, a tak to aj zostane. A ako taký som presvedčený, že moja spolupráca s poslancami z rôznych politických strán bude rozhodne efektívnejšia, ako keby som bol nominantom niektorej zo strán.

Na ktorého kandidáta nazeráte ako na svojho najväčšieho súpera a prečo?
Ja nenazerám ani na jedného kandidáta ako na súpera. Každému z nás musí ísť predsa o to isté, o službu občanom. A ak je ich kandidatúra vedená týmto úmyslom, o súperení nemôže byť ani reči.

Nesledujem, nehodnotím, neanalyzujem kroky ostatných kandidátov.

Uvedomujete si, že odoberáte hlasy kandidátovi ĽSNS Štefanovi Surmánkovi? Ľudia o vás hovoria ako agentovi zaplatenom práve na to, aby ste poškodili ĽSNS. Ako celú situáciu vidíte vy?
Tak tu sa musím minimálne pousmiať. Tak ako pán Surmánek, aj ja mám právo kandidovať na tento post. Splnil som všetky zákonné podmienky a nič mi v tom nebráni. Úprimne, nechápem myšlienkové pochody ľudí ktorí si myslia, že ak nie som členom ĽSNS, som protislovenský živel a zákonite platený agent, ktorý ma úlohu poškodiť ĽSNS. Tak pre všetkých takto zmýšľajúcich chcem odkázať toto:

ĽSNS a jej členovia – vy nie ste jediní, ktorým záleží na osude Slovenska. Odkiaľ beriete to presvedčenie, že ste jedinou stranou s patentom na rozum, že ste jediní proslovenski orientovaní a kto nie je s vami, zákonite škodí Slovensku. Ktorý z vás ma pozná tak dobre, že si dovolí o mne povedať, že som agent? Pozrite si moje videá a prečítajte moje príspevky. Ak nájdete jeden jediný v ktorom ohováram, alebo osočujem vašu stranu, alebo členov, pošlem vám svoj mesačný plat. Skutočnosť je taká, že nemusím mať ani vaše povolenie, ani vaše požehnanie.
Napriek tomu som súhlasil, že si sadnem za jeden stôl s jedným z vašich funkcionárov a preberieme možnosti. Dohodli sme si konkrétny deň a čas kedy mi zavolá a dohodneme stretnutie. Nezavolal. A nereagoval ani na moju sms-ku, či to platí. Tak sa vás pýtam – kto tu čo rozbíja a kto tu škodí??? Naučte sa byť bojovníkmi a naučte sa prijať rovnako výhru, aj prehru. Ale hlavne – už dospejte a prestaňte sa chovať ako jediní záchrancovia Slovenska. Vážení páni z ĽSNS, prestaňte robiť priepasť medzi národne uvedomelými občanmi a vašimi straníckymi štruktúrami. Na Slovensku je veľa vlastencov. Mnohých poznám osobne a verte či neverte, sú to aj odborníci a pomáhajú viac bežným ľuďom ako celá vaša strana.