Svet 29. marca 2017 (HSP/Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Austrálska novinárka požaduje od zákonodarcov nenechávať doma mamičky na rodičovskej dovolenke, ale aby sa vrátili do práce

Ilustračné foto

Sarrah Le Marquandová v článku pre Daily Telegraph vychádza z nedávnej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá naznačuje, že mamičky na materskej spôsobujú “potenciálne veľké straty pre ekonomiku” v Austrálii tým, že zostávajú doma.

Aj keď aj ona tiež nechce, aby mamičky zostávali doma, podporuje platenú materskú dovolenku a priznáva, že rodičia hrajú “dôležitú a nezastupiteľnú úlohu” v ranom detstve. Ale keď dieťa bude už môcť chodiť do škôlky, navrhuje mamičkám vrátiť sa do práce.

“Skôr než nariekať nad údajným slobodným rozhodnutím žien vyhýbať sa platenému zamestnaniu, mali by sme uskutočniť zákonnú požiadavku, aby boli zárobkovo činní všetci rodičia detí v školskom veku alebo starších,” píše Le Marquandová.

Ako známa feministka, v jednej zo svojich požiadaviek je proti “obmedzujúcim rodovým stereotypom”, a tak pri potrebe starostlivosti o dieťa apeluje aj na mamičky aj na oteckov v prevzatí identickej profesijnej a rodičovskej zodpovednosti, aby v niektorých prípadoch aj otecko sa rozhodol pre rodičovskú dovolenku a aby žena šla do práce.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.