Pariž 7. decembra 2017 (HSP/Foto: TASR- Radovan Stoklasa)

Žiaci prvého stupňa základných škôl vo Francúzsku budú musieť denne písať diktáty, pretože podľa medzinárodných meraní v krajine poklesla úroveň čitateľskej gramotnosti (navyše aj v matematike), oznámilo francúzske ministerstvo školstva
Ilustračné foto

Ako uvádza britský The Telegraph, diktáty pre Francúzov vždy zohrávali významnú úlohu, pretože gramatika ich jazyka je notoricky zložitá a ťažko zvládnuteľná. Existujú tam dokonca aj národné diktátové súťaže. Preto ich iste nepotešilo, že opäť poklesli v medzinárodnom hodnotení čitateľskej gramotnosti (čítania s porozumením) PIRLS, ktoré uskutočnilo testy na takmer 320 000 žiakoch vo veku 10 rokov vo vybraných krajinách sveta.
Francúzsko sa totiž spomedzi 50 krajín umiestnilo na 34. mieste. Spolu s Holandskom šlo len o dve krajiny, ktoré poklesli v porovnaní s rokom 2001, kedy bol test prvýkrát zavedený. Francúzsko stratilo 14 bodov v päťročnom porovnaní, kým priemerná známka vzrástla o 6 bodov v rámci EÚ. Štúdia tiež zistila, že francúzski žiaci boli slabí pri chápaní dlhých textov.

Francúzsky minister školstva ​​Jean-Michel Blanquer vníma výsledky ako “neuspokojivé a znepokojujúce”, takže navrhuje, aby sa “každodenný diktát stal skutočnosťou v ich základných školách”. Na Twitteri dodal, že len “systematické a dôsledné štúdium gramatiky a slovnej zásoby naučí žiakov správnemu pravopisu”. Dôraz bude klásť aj na čítanie, ktoré je podľa neho “základom celkového učenia”.
Poukázal tiež na to, že prezident Macron sa už začal venovať základným školám znížením počtu tried pre 6-ročných v znevýhodnených oblastiach na polovicu, aby sa posilnili “základy”. Sľúbil aj výučbu čitateľských zručností pre učiteľov. Aj Francette Popineau z odboru špičkových učiteľov 1. stupňa SNUIPP-FSU si myslí, že skutočným problémom je smutný nedostatok vzdelávania učiteľov, čo vplýva potom na deti a ich schopnosti stať sa kompetentnými čitateľmi.
Francúzsko sa pýši svojím jazykom a jeho zvládaním. Aj samotný prezident Macron je vynikajúcim čitateľom a pozná naspamäť celé časti francúzskych básní a prednáša ich s potrebným oduševnením, rovnako ako jeho predchodcovia. Preto zlé umiestnenie krajiny v oblasti čitateľských zručností je silným zásahom do ich národnej  hrdosti.
The Telegraph pritom chváli svoju krajinu Anglicko za 8. miesto, čo je najvyššie hodnotenie od roku 2001. Írsko skončilo štvrté, Severné Írsko šieste. Na popredných priečkach sa nachádza Rusko, Singapur a Hongkong. V takmer každej krajine, v ktorej prebehlo testovanie, boli dievčatá lepšie ako chlapci.
No ani v matematike sa francúzski žiaci nevyznamenali. Sú totiž najhorší v rámci EÚ za Cyprom. Hoci v školských osnovách je zabezpečených 193 hodín výučby matematiky za rok, kým priemer EÚ je 158 hodín, základnú znalosť predmetu nemá 12,5% francúzskych detí základných škôl, píše sa v správe. Priemer EÚ je 5%.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.