Štvrtá etapa Dakaru viedla zo San Salvadoru de Jujuy do Tupizy. Merala 521 km, pričom až 416 km bolo meraných. Trasa viedla cez vysoké pohoria s výškou presahujúcou 4 000 m.n.m. Svitko sa nevyhol problémom s navigáciou.

„Na 30. kilometri som trochu zablúdil, nadišiel som si asi kilometer. Po prejdení dún sme mali zabočiť za plotom, no ja som ho nevedel nájsť, blúdil som opäť. Stratil som tam päť či šesť minúť. Po kilometri som znova zle zabočil, pretože som si zle nakalibroval roadbook. Robím navigačné chyby, lebo sa nedokážem plne koncentrovať. Neviem, v čom je problém,“ sypal si popol na hlavu v rozhovore pre RTVS napriek tomu, že mal v cieli 5. najrýchlejší čas.

A to ešte nevedel, že vážni konkurenti z top 10 dostanú tvrdé penalizácie za tankovanie v zakázanej zóne. Medzi nimi dovtedajší líder hodnotenia Joan Barreda, siedmy Ricky Brabec a deviaty Michael Metge (všetci po hodine), ako aj desiaty Paulo Goncalves (48 minút). Celkovým poradím to poriadne zamiešalo – v prospech slovenských jazdcov. Ivan Jakeš poskočil na 11. priečku, Štefan Svitko je dokonca tretí!

Štvrtá etapa bola navyše konečnou pre obhajcu celkového víťazstva Tobyho Prica. Austrálčan mal ťažký pád, pri ktorom si zlomil nohu. Okolo zraneného pretekára šiel aj Svitko. „Bolo to zhruba na úrovni 50 km pred cieľom vo vyschnutom riečišti. Dá sa tam ísť 130 km/h, ale aj osemdesiatkou. Tiež som musel párkrát chytať balans. Tobyho som videl, pristavil som sa pri ňom, no už tam bolo okolo neho asi 50 ľudí a povedali mi, aby som šiel ďalej. Ten pohľad mi nepridal na psychike. Prajem mu, aby sa čo najrýchlejšie uzdravil,“ odkázal.

Ivan Jakeš pokračuje na Dakare napriek tomu, že ho v 3. etape trafil blesk a musel ísť na ošetrenie do nemocnice. „Spalo sa mi krátko, ale dobre,“ konštatoval pre RTVS. Na svojom profile na Facebooku spresnil, že si stihol dopriať asi len tri hodinky.

Po zásahu elektrickým výbojom však nezostal úplne bez následkov. Musel tomu prispôsobiť aj štýl jazdy. „Bolí ma celá ľavá polovica tela. Ucho, krk, rameno. Triceps ma bolí, akoby mi ho niekto rezal. Dúfam, že o dva dni sa to trochu dokopy,“ želá si rodák z Myjavy.

„Teraz musím ísť hlavne pokojne a bez pádov, nejak to vydržať. Verím, že potom sa to zlepší a budem môcť zrýchľovať, pretože jazdci predo mnou mi trochu utejakú,“ priznal. Nádej jeho fanúšikom dodáva aj fajkt, že na predošlých Dakaroch podával najlepšie výsledky vždy v druhej polovici súťaže.

Rely Dakar (San Salvador de Jujuy – Tupiza, meraný úsek 521 km)
motocykle:
1. Matthias Walkner (Rak./KTM) 4:57:22 h, 2. Xavier De Soultrait (Fr./Jamaha) +5:58, 3. Štefan SVITKO (SR/KTM) +8:33, 14. Ivan JAKEŠ (SR/KTM) +26:14
celkové poradie: 1. Pablo Quintanilla (Chile/Husquarna) 12:54:02 hod., 2. Walkner +2:07 min., 3. SVITKO +5:52, 8. JAKEŠ +45:43