Washington 10. mája 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Alexander Zapolskis publikoval na portáli Iarex zaujímavý materiál o posledných Trumpových krokoch na medzinárodnej scéne.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Podľa Zapolskisa Trump robí veľmi náročnú a záslužnú prácu – rozbíja transatlantickú solidaritu a celý blok NATO.
Odstúpenie Trumpa od jadrovej dohody s Iránom fakticky povedie k skúške pevnosti všetkých medzinárodných politických a ekonomických vzťahov medzi USA a EÚ. Dňa 8.5.2018 Trump ukázal novinárom svoj podpis na oficiálnom dokumente, ktorým sa  USA rozhodli odstúpiť od spoločného akčného plánu SVPD o iránskom jadrovom programe. Ukázalo sa, že názor vládnucej elity USA sa nielenže rozhodne líši od názorov európskych partnerov, ale je v rozpore aj s princípmi zdravého rozumu.
Američania tak šmahom ruky zlikvidovali všetky kroky OSN a 6 krajín, ktoré zastupovali svetové spoločenstvo pri riešení problému súvisiaceho s iránskym jadrovým programom. Američania ohrozili politické aktivity Ruska, Číny, Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka. Okrem toho Trump ukázal celému svetu, že si svet musí vybrať – alebo USA, alebo Irán. Svoje kroky Trump podporil ďalšími sankciami proti Iránu a proti všetkým krajinám, ktoré budú s Iránom spolupracovať.
USA hrajú poker, kedy sa rozhodli postaviť do hry všetko čo majú k dispozícii. Budeme spravodliví, ešte stále majú Američania s čím hrať, kontrolujú MMF, Svetovú banku, ešte stále je USD dominantnou menou, pod kontrolou majú Američania Swift, internet, sociálne siete, software pre väčšinu elektronických zariadení, určujú ceny väčšiny druhov surovín, ovládajú vojenské bloky NATO, SEATO, ANZUS. Okrem toho majú Američania k dispozícii rozsiahle a neverejné politické väzby, ktorými sa snažia zabezpečiť medzinárodný vplyv USA.
Niekto môže namietať že Trump priskoro začal so svojími aktivitami. Američania majú silné pozície a nemusia vydierať, ukazuje sa však že klesajúci trend americkej ekonomiky americké možnosti výrazne obmedzuje. Výpočty ukazujú, že Američania strácajú stovky  miliárd USD ročne a ak by pokračujúci trend pokračoval podobným tempom, celý americký ekonomický systém sa zrúti približne do 10 rokov. Trumpove aktivity majú za cieľ odviesť pozornosť verejnosti od skutočných amerických problémov namočiť do problémov všetkých naokolo, aby USA príliš nestratili.
Pre amerických partnerov v EÚ je však Trumpove ultimátum veľmi nepríjemnou ranou pod pás. Sankcie proti Iránu, ktoré Trump požaduje poškodzujú najmä Nemecko, zrušenie sankcií voči Iránu znamenalo rozšírenie iránskeho exportu ropy, čo sľubovalo vyhliadky na pokles svetových cien ropy a plynu, od ktorých nemecká ekonomika závisí. Podľa nemeckých expertov by v prípade spolupráce s Iránom mohli štáty EÚ ušetriť až 700 miliárd eur ročne. Navyše Irán by sa nemohol zaobísť bez zahraničnej pomoci pri rozširovaní svojho ekonomického potenciálu, čo by európskym firmám takisto prinieslo obrovské zisky.
Pritom európske záujmy v Iráne sa netýkajú len energetiky. Spomeňme ešte 100 lietadiel Airbus A350 XWB v cene 18 miliárd USD. Svojím krokom Trump vlastne šmahom ruky ohrozil  európsky obchod s Iránom. Ak by sa vzali do úvahy aj poistenia, náklady na dopravu, prenájom a predaj techniky, obchod s iránskou armádou, rozvoj logistickej siete Sever – Juh, suma o ktorú ukrátil Trump Európu by sa vyšplhala na stovky  miliárd USD.
Podľa  Trumpa v mene zachovania americko-európskej jednoty musia Európania obetovať stovky miliárd USD. Za to sa im navyše Američania odmenia zvýšenými clami na oceľ alebo hliník a dalšími ochrannými opatreniami, ktoré poškodia európske spoločnosti podnikajúce na americkom trhu. Netreba sa preto čudovať, že EÚ sa bráni a odmieta podporovať Američanov. Zdá sa, že Trump sa pri svojej “americkej výprave” konečne prebojoval k svojmu vlastnému Waterloo.
Americké jednostranné odstúpenia od jadrovej dohody s Iránom, ľubovoľné protiiránske sankcie strácajú medzinárodný charakter.  Dohoda medzi Iránom a OSN totiž naďalej funguje, napriek tomu že Američania od dohody odstúpili. Otázka znie, či má OSN možnosti a schopnosti donútiť člena dohody, ktorý od dohody jednostranne odstúpil k zmene postoja. Ak by sme všetko znížili len na úroveň politickej byrokracie, mohli by sme túto tému veľmi rýchlo uzavrieť. Američania prikázali, Európa musí poslúchnuť. Lenže to tak nefunguje, takže môžme očakávať vyhrocovanie konfliktu medzi USA a EÚ, pred lídrami ktorej sa objavila otázka: Nakoľko EÚ túži po ekonomickej samovražde len kvôli zvýšeniu slávy Washingtonu?
Pre Napoleona sa Waterloo stalo konečnou stanicou. Uvidíme, či sa Trumpovým Waterloo stane odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom a násilné presadzovanie protiiránskych sankcií.
Alexander Zapolskis
 
Príspevok Rozbíja Trump transatlantickú solidaritu a NATO? zobrazený najskôr Hlavné správy.