Moskva/Washington 6. augusta 2017 (HSP/politobzor /Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)

Zaujímavé informácie o nových protiruských sankciách a aktivitách Donalda Trumpa priniesol na portáli politobzor známy ruský politológ a prezident ruského Centra systémovej analýzy a prognóz
Zákon o sankciách proti Severnej Kórei, Iránu a Rusku podpísal americký prezident v stredu 2. 8. 2017. Samotný prezident USA Donald Trump označil zákon za protiústavný. Prečo teda americký zákon protiústavný zákon podpísal? Podľa Iščenka mal k tomu viacero dôvodov.
Na snímke americký prezident Donald Trump

Rostislav Iščenko tvrdí, že pokiaľ Rusov zaujíma samozrejme problematika sankcií, je potrebné podpísaný dokument vnímať v kontexte amerického vnútropolitického boja. Ide na prvý pohľad o taktickú porážku Donalda Trumpa v jeho zápase s americkými elitami, protiruský charakter je až druhoradý.
Podpísaný dokument sleduje širšie možnosti nátlaku na samotného amerického prezidenta. Obmedzujú sa možnosti prezidenta zrušiť sankcie vlastnou prezidentskou vyhláškou. No napriek tomu, že je Donald Trump je momentálne v defenzíve, má stále ešte dostatok možností situáciu obrátiť vo svoj prospech.
Donald Trump bol prinútený podpísať zákon o sankciách, aby sa vyhol paľbe kritiky na svoju adresu za údajné spojenectvo s Kremľom. Tlak voči Trumpovi však nekončí a bude aj naďalej silnieť, pokiaľ bude existovať politická vôľa jeho súperov takýto tlak vykonávať.
V Kongrese USA sa sformovala protitrumpovská väčšina zložená z Demokratov a Republikánov, ktorá dokáže presadiť svoje názorty a navyše dokáže spraviť z amerického prezidenta “politického vyvrheľa”, len aby sformovala verejnú mienku USA pod svojím vplyvom.
Donald Trump podpísal vnútený zákon o sankciách, označil ho však za protiústavny. Sňal tak zo seba zodpovednosť za možné následky, ktoré z tohto zákona vyplynú. Teraz počas rozhovorou s Európou môže Trump využívať tento dokument pre svoje politické manévrovanie, pretože celá zodpovednosť leží na pleciach Kongresu. Tlak Európy teda bude smerovať na členov amerického Kongresu a obmedzia sa útoky na amerického prezidenta.
Analogicky sa vyvíja aj situácia v rusko-amerických vzťahoch. Väčšina expertov nepochybovala o tom, že Trump Obamove sankcie nebude rušiť, pretože zápas medzi Kongresom a Bielym domom môže využiť na získanie ústupkov zo strany Moskvy. Keď sa však vyostria vonkajšie a vnútorné problémy USA, bude môcť Donald Trump navyše obviňovať predstaviteľov Kongresu z protiústavných krokov a zo zodpovednosti z problémov.
Odvetné kroky zo strany Moskvy budú v najbližšom období samozrejme nasledovať a Američanov tvrdo zasiahnu. Donald Trump však bude stáť relatívne mimo hru, pretože zodpovednosť leží na členoch Kongresu, ktorí jednali protiústavne.
Donald Trump a jeho postoje k Rusku teda už prestávajú hrať významnejšiu úlohu v rozvoji rusko-amerických vzťahov. Momentálne leží politická zodpovednosť na americkom Kongrese, ktorý bude musieť niesť za svoje kroky aj politickú zodpovednosť.