Washington 1. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pablo Martinez Monsivais)

Prvá fáza obchodnej dohody medzi Čínou a USA sa podľa všetkého vyvíja dobre a je pravdepodobné, že bude podpísaná v pôvodne predpokladanom termíne, teda zhruba v polovici novembra. Uviedol to v piatok americký minister obchodu Wilbur Ross. Konečný dátum, ako dodal, je však zatiaľ stále otázny

Na snímke Wilbur Ross

Pôvodne sa očakávalo, že prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching podpíšu predbežnú obchodnú dohodu počas schôdzky Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC). Tá sa mala uskutočniť v Čile 16. a 17. novembra. Čilská vláda však tento týždeň oznámila, že vzhľadom na pokračujúce nepokoje v krajine plánovaný samit organizovať nebude.

Trump následne uviedol, že Spojené štáty a Čína čoskoro oznámia nové miesto, na ktorom prezidenti prvú fázu obchodnej dohody podpíšu. K termínu sa nevyjadril, zdroje z Bieleho domu však naznačili, že by to malo byť zhruba v období, v ktorom sa podpis pôvodne plánoval.

Rovnako sa vyjadril v rozhovore pre televíznu stanicu Fox Business Network aj Ross. „Dúfame, že to bude približne v tom období,“ povedal poukazujúc na pôvodne predpokladaný termín konania schôdzky APEC.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj