Bagdad 18. septembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-František Iván)
 
Rosneft a iracký Kurdistan plánujú v roku 2019 spustiť potrubie pre export plynu do Turecka a Európy, uviedla ruská ropná spoločnosť vo vyhlásení
Ilustračné foto

 
“Zmluvné strany diskutovali o možnosti účasti spoločnosti (Rosnefť) v projekte financovania výstavby plynovej infraštruktúry v irackom Kurdistane. Očakáva sa, že do konca roka bude podpísaná samostatná dohoda o projekte,” povedala spoločnosť Rosnefť.
„Kurdistanské regionálne plynovody nielen dodávajú zemný plyn elektrárňam a regionálnym závodom, ale poskytujú aj príležitosť vyvážať značné množstvo plynu do Turecka a európskeho trhu v nadchádzajúcich rokoch,” uviedla tlačová správa.
Uvádza sa, že investície do projektu plynárenskej infraštruktúry sa uskutočnia na základe systému BOOT (Build-Own-Operate-Transfer). “Investície sa vrátia vo forme taríf a dohodnutých noriem zisku,” očakáva sa, že plánovaná kapacita ropovodu poskytne okrem dodávok hlavným domácim spotrebiteľom aj vývoz plynu v objeme 30 miliárd kubických metrov ročne.
Rosnefť tiež uvádza, že spoločnosť a regionálna vláda irackého Kurdistanu rokujú o realizácii projektu vybudovania plynovodného systému v zrýchlenom režime. Projekt predpokladá uvedenie plynovodu do prevádzky v roku 2019, kedy začnú prvé dodávky plynu pre domácich spotrebiteľov. O rok neskôr, od roku 2020, začnú exportné dodávky plynu.
Rosnefť okrem toho plánuje dokončiť potrebnú záverečnú dokumentáciu projektu exportných potrubí v irackom Kurdistane v rámci investičnej dohody s vládou regiónu, ktorá bola uzavretá na medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade v júni 2017.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.