Moskva 10. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Press service of Roskosmos)
 
Prvý ruský pilotovaný let sa odobrať na Mesiac v roku 2031. Tieto lety sa majú následne stať každoročnými, píše sa v dokumente predného vedeckého inštitútu Roskosmosu CNII, ktorý má Sputnik k dispozícii

Ilustračné foto

Vo vysvetľovacej časti sa zmieňuje, že posádka prvej expedície bude musieť urobiť “určité operačné činnosti kozmonautov na Mesiaci a vyplniť úlohy podľa zadania Ruskej akadémie vied.
V roku 2032 sa plánuje dopraviť na Mesiac lunochod (ťažký lunochod s možnosťou prepravy kozmonautov), a tiež druhú expedícia, ktorá bude skúšať prostriedky pohybe po povrchu.
Expedícia roku 2033 bude mať za úlohu jazdiť s lunochodom na veľké vzdialenosti a vyskúšať robotické systémy.
V roku 2034 sa začať so stavbou mesačnej základne. Jej stavba má pokračovať aj v roku 2035.
Každá z expedícií dostala názov od M1 do M5. Expedícia budú pozostávať z dvoch štartov superťažkých rakiet. Jedna vynesie do kozmu robotizovanú loď a druhá lunárny systém pre pristátie a štart z Mesiaca spolu s ďalším vybavením.
Pilotovaným misiám majú predchádzať dva skúšobné štarty v rokoch 2028 a 2029.
Predtým médiá uviedli, že Roskosmos definitívne rozhodol o tom, ako bude vyzerať superťažká raketa Jenisej, ktorá sa plánuje používať pri letoch na mesiac. Podľa informácií zdroja Sputnika z kozmického priemyslu pôjde o variantu so šiestimi blokmi s motormi RD171MV a centrálnym blokom s motormi RD180.
 
 
Príspevok Roskosmos uviedol, kedy ruskí kozmonauti poletia na Mesiac zobrazený najskôr Hlavné správy.