Washington 18. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Užitočné nerastné suroviny – ropa, plyn či uhlie, ktoré boli dlho považované za energeticky najefektívnejšie, je stále ťažšie dobývať, a preto bude čoskoro výhodnejšie prejsť na obnoviteľné zdroje energie, píše Bloomberg

Ilustračné foto

Energetická účinnosť toho či iného zdroja je meraná v takej hodnote ako energetická rentabilita (EROEI). To je pomer energie prijatej k energii vynaloženej na jej dobývanie. Napríklad pri rope je tento pomer 25:1. To znamená, že pre získanie 25 barelov ropy je potrebné vynaložiť energiu jedného barelu. Ak však berieme do úvahy spracovanie, pomer klesne na 6:1.

Táto úroveň EROEI môže byť už korelovaná s nákladmi na energiu získavania slnečnej energie. Podľa štúdie uskutočnenej na Univerzite v Leedse v rokoch 1995-2011 tvorila priemerná energetická ziskovosť neobnoviteľných zdrojov energie 23%. Bude však klesať, pretože polia s ľahko dostupnou ropou vysychajú a ťažba zdrojov sa stáva ťažšou a vyžaduje viac energie.

V dôsledku toho, zvýšenie nákladov na produkciu ropy vedie k poklesu EROEI. Neziskovosť môže viesť k nedostatku paliva. Podľa analytikov k tomu dôjde, ak hodnota klesne pod 5:1. Odborníci vyzývajú k čo najrýchlejšej investícii do obnoviteľných zdrojov energie, aby sa zabránilo poklesu EROEI.

Tento rok v apríli Bloomberg informoval o tom, že ropa v strategických zásobách USA je skazená jedovatým sírovodíkom. Oznámili to agentúre predstavitelia amerického ropného a plynárenského koncernu Exxon Mobil. Väčšina ropovodov obmedzuje obsah sírovodíka v rope na úroveň 10 ppm, pretože väčšia koncentrácia vedie k urýchlenej korózii stien potrubí a nádrží.

Avšak, v tomto prípade už nejde o poškodenie zariadenia, ale o smrteľné nebezpečenstvo pre ľudí. Pri obsahu sírovodíka 700 ppm človek, ktorý vdýchne výpary ropy, do piatich minút stratí vedomie a v priebehu jednej hodiny zomrie. V súlade so zákonom USA o slobode informácií Exxon Mobil tento problém oznámili médiám.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj