Trebišov 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Príbeh Veľkej noci a ukrižovania Ježiša Krista si dnes pripomenuli v rómskej osade v Trebišove

Zúčastnili sa krížovej ceste, ktorú viedol farár a dekan z farnosti Návštevy Panny Márie v Trebišove Jozef Gnip. Rómske deti s krížmi v rukách nasledovali svojho duchovného pastiera. Krížová cesta na Veľký piatok sa tu konala po šiesty raz.

Krížová cesta v trebišovskej rómskej osade na Veľký piatok 14. apríla 2017. V čele sprievodu s krížom kráča rímskokatolícky kňaz Jozef Gnip z trebišovského farského úradu

„Prichádzame do rómskej osady, v ktorej žijú väčšinou rímskokatolícki farníci. Našou úlohou je, aby sme im zvestovali radostnú zvesť, že Ježiš zomrel za všetkých ľudí. Aj Rómovia sú jeho milované deti. Prichádzame tu s krížom, aby sme im názorne ukázali, že Ježiš bol aj za nich ukrižovaný a chce ich spasiť,“ uviedol pre TASR trebišovský dekan.

Farníkov z osady vníma ako málo evanjelizovaných. Aj napriek tomu, že tu medzi nich pravidelne prichádza katechétka, ktorá rómskych žiakov vyučuje v tunajšej škole v každom ročníku náboženskú výchovu. Podľa farára deťom chýba duchovná opora v rodinách, nemajú vžité prežívanie viery. „Rodičia ich málo vedú k Bohu a blížnemu, málo sa s nimi modlia,“ povedal Gnip.

Dekana potešila dnešná hojná účasť na krížovej ceste. Ako uviedol, ukazuje sa, že každý rok je ich viac. „Možno je to vyššou populáciou, ale azda aj naším pričinením. Chodievame medzi nich vždy na Veľký piatok okolo obeda, kedy bol Ježiš ukrižovaný,“ povedal duchovný. Všetkým osadníkom zaželal milostiplné veľkonočné sviatky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.