Poprad 20. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Mesto Poprad by chcelo v budúcnosti vybudovať pre Rómov z mestskej časti Matejovce, ktorí prišli vlani pri požiari o strechu nad hlavou, takzvané prestupné bývanie. Viac ako stovka ich zatiaľ žije v kontajnerových obydliach na Staničnej ulici, ktoré im zabezpečilo mesto. Malo však ísť len o dočasné bývanie

Ilustračné foto

„Pôjde o bývanie, ktoré bude za zásluhy. Rómovia budú musieť urobiť niečo pre to, aby sa do tohto bývania mohli dostať. Ak nesplnia podmienky prestupného bývania, pôjdu späť do kontajnerových obydlí,“ vysvetlila prednostka mestského úradu v Poprade Oľga Netočná počas septembrového stretnutia vedenia mesta s obyvateľmi Matejoviec.

Samospráva by chcela na tento zámer využiť finančné prostriedky od štátu. „Pracujeme na zmene územného plánu, pôjdeme do projektovej dokumentácie a predpokladáme, že realizácia by mohla nastať tak za tri roky,“ skonštatovala prednostka. V prvej fáze chce však radnica vybudovať v danej lokalite komunitné centrum, s týmto účelom už podalo na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o nenávratný príspevok. Rovnako chce postaviť aj materskú školu, ktorá by podľa samosprávy slúžila len komunite, ktorá sa nachádza v Matejovciach. Aj samotné prestupné bývanie bude určené len tým, ktorí zatiaľ žijú v kontajneroch. Prednostka tak zareagovala na obavy viacerých obyvateľov mestskej časti, že komunitné centrum bude Rómom slúžiť na bývanie a priláka ďalších Rómov z iných oblastí.

Podľa náčelníka Mestskej polície v Poprade Mariána Gardoša je v lokalite zabezpečená nepretržitá prítomnosť policajtov od 07:00 do 22:00. V prípade, ak si to vyžaduje operatívna situácia a hrozí narušovanie verejného poriadku, napríklad v čase poberania väčšej sumy sociálnej dávky či rôznych osláv, je prítomnosť hliadky v Matejovciach zabezpečovaná aj v nočnej dobe. V snahe zvýšiť bezpečnosť avizoval primátor mesta Anton Danko aj zavedenie nepretržitej služby a vytvorenie policajnej stanice na Staničnej ulici.

Pri požiari v Matejovciach vo februári 2018 prišlo o bývanie 108 ľudí. Mesto pre nich kúpilo kontajnerové bývanie za 150-tisíc eur. Určené sú na dočasné bývanie, Rómovia sú v nich v podnájme. Za jeden kontajner platia rodiny mesačné nájomné 40 eur, ďalších 160 eur predstavujú prevádzkové náklady formou inštitútu osobitného príjemcu. Nájomné sa uzatvára vždy na jeden mesiac. V kontajneroch býva 22 rodín. „Rodiny nemajú voči mestu žiadne pozdĺžnosti, nájom je riadne v termíne každý mesiac uhradený, taktiež komunálny odpad,“ uviedla pre agentúru SITA Petra Zavacká, vedúca sociálneho odboru na Mestskom úrade v Poprade. Rovnako pripomenula, že v prípade vzniknutých škôd v bytových kontajneroch si ich obyvatelia škodu hradia sami. „V tomto prípade taktiež neevidujeme žiadne pozdĺžnosti. Pravidelne tam organizujeme aj brigády a programy pre deti, sociálne poradenstvo v rámci terénnej sociálnej práce,“ dodala.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj