Teplice 13. augusta 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Horúcou témou minulého týždňa bola nerovná bitka na kúpalisku v českej obci Dubí na Teplicku, kde sa mladík zastal ženy napadnutej Rómkou a stal sa obeťou hromadnej botky agresívnych útočníkov. Zdá sa však, že Rómovia majú vlastnú verziu udalosti, ktorá sa nezhoduje s výpoveďou svedka, ktorú sme priniesli v tomto článku.

Na snímke zmlátedný mladík David, ktoré na kúpalisku napadla skupina Rómov.

Česká polícia koncom uplynulého týždňa obvinila z prečinu výtržníctva a násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi 26-ročnú ženu. Mieru zavinenia u ďalších osôb vyšetrovatelia ďalej zisťujú (viac v článku).
Portál iDnes.cz však priniesol aj iné svedectvá, z druhej strany konfliktu. Rómovia tvrdia, že udalosti sa neodohrali tak, ako to prezentujú médiá. Príčinou konfliktu bola detská potýčka. Žena, ktorej syn mal podľa druhej ženy údajne topiť iné dieťa uviedla: “Tá pani chytila ​​moje dieťa za ramená, začala s ním triasť a kričať, už ťa mám plné zuby, už ma se**** a hodila s ním ako s kusom handry do bazénika,” uviedla matka, ktorú podľa médií obvinila polícia z výtržníctva. Deti na seba podľa nej len čľapkali vodu a nebol dôvod na to, aby jej dieťa ktokoľvek napádal.
Táto výpoveď sa pôvodne objavila na webe Romea.cz, ktorý prináša informácie o dianí zo sveta Rómov. Svedkyňa tu ďalej uviedla, že povedala “bielej” žene, aby nechala jej syna na pokoji. “Čo si to dovoľujete, takto hádzať s mojím dieťaťom,” spomína ďalej žena s tým, že vzápätí vzala syna, ktorý bol v šoku, a odviedla ho na deku. V spore potom podľa nej pokračovala jej kamarátka, ktorá je podľa Romey tou, koho policajti v skutočnosti obvinili.
“Si sprostá, keď si ublížila jej dieťaťu!”, kričala podľa Romea.cz táto Rómka. Druhá matka jej odpovedala a obe ženy sa náhle začali biť.
Do sporu sa v tú chvíľu zapojil David M., ktorý pribehol do detského bazéna. “Prvý zaútočil David, ktorý vbehol do bazéna a surovo odhodil rómsku ženu, ktorá sa v bazéniku bila s českou ženou, a udrel ju päsťou,” opísala na rómskom portáli ďalšia svedkyňa Lucia.
“Žiadnych sedem Rómov ho nemlátilo,” tvrdí s tým, že sa s mužom bila iba napadnutá Rómka a jej brat, ktorý jej išiel na pomoc. Zvyšok davu údajne tvorili predovšetkým rodičia, ktorí si bežali do bazéna vyzdvihnúť deti kvôli obavám o ich zdravie.
Iní svedkovia udalosti, ktorí predtým vypovedali v médiách, ale tvrdia, že rómska matka začala nadávať a potom druhú ženu opakovane udrela a ťahala za vlasy. Polícia ju potom obvinila z výtržníctva a násilia proti skupine obyvateľov. Spolu s ňou podozrieva z výtržníctva ďalších päť mužov.
Ktorá z verzií je pravdivá, by malo ukázať vyšetrovania polície. Romea.cz však pridala ešte jednu výpoveď údajnej svedkyňa z Facebooku. Svedectvo nie je od Rómky, dopĺňa server.
“Pri konflikte na kúpalisku v Dubí som bola. Kto začal hádku, bola pani nášho pôvodu. Začala na Rómky revať všelijako sprosto, nebudem sa vyjadrovať ako. Pritom pani za ňou išla slušne a hovorí, že sú to len deti a ďalšie veci. Potom si skočili do vlasov. Začali sa tam biť. Do toho sa zaplietol mladík, a verte mi, videla som to na vlastné oči, ako pán odhadzuje tú ženu, a je drzý a možno aj opitý. To neviem, to by som klamala. Ale zastal sa, to smekám, ale nemal sa do toho pliesť!” Napísala údajne na sociálnej sieti svedkyňa.
 
Príspevok Rómovia tvrdia, že ich dieťa nikoho netopilo, len sa “čľapkali”. Výpoveď z druhej strany konfliktu na kúpalisku: “Tá žena vzala moje dieťa, triasla ním a kričala, že už ho má plné zuby!” zobrazený najskôr Hlavné správy.