Brusel 21. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Významní prispievatelia do rozpočtu Európskej únie zablokovali pokrok na piatkovom mimoriadnom summite únie a trvajú na tom, že nezvýšia príspevky do budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ, ktorého hodnota je približne 1 bil. eur. Štvorica krajín, a to Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko je totiž presvedčená, že rozpočet pre roky 2021 až 2027, ktorý by mal financovať ambiciózne plány v boji proti klimatickým zmenám a rozvoj digitálnej ekonomiky, by mal byť na úrovni 1 % hrubého národného dôchodku (HND) 27-člennej Európskej únie

Na snímke Charles Michel

Predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý sa sa stretol s lídrami EÚ v snahe o dosiahnutie kompromisu, predložil návrh rozpočtu na úrovni 1,074 % HND. Európsky parlament chce rozpočet v ambicióznej výške 1,3 % HND a Európska komisia uprednostňuje, aby bol vo výške 1,11 % HND.

„Dokážem pochopiť, ak ste premiérom krajiny, ktorá má chudobné regióny, infraštruktúru, dokážem to pochopiť …ale, ak príde na percentuálny podiel, som pevná,“ povedala v piatok v Bruseli predsedníčka dánskej vlády Mette Frederiksenová. Na otázku, či zo slepej uličky existuje východisko, Frederiksenová odpovedala, že si to nemyslí. „Som ochotná zostať a som pripravená zostať celý víkend. Ale nemyslím si, že dosiahneme dohodu,“ povedala Frederiksenová a dodala, že nutný bude ďalší summit EÚ, pravdepodobne začiatkom marca.

Všeobecne povedané, Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko s podporou Nemecka sú proti takzvanej skupine „priateľov kohézie“ tvorenej predovšetkým stredoeurópskymi a východoeurópskymi štátmi, ktoré si želajú pokračovanie toku „kohéznych fondov“, čiže peňazí vyčlenených na podporu rozvoja chudobnejších regiónov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj