Washington 7. apríla 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan, Pool)
 
Americko-čínske rokovania o obchode, ktoré sa uskutočnili tento týždeň vo Washingtone, “dosiahli nový pokrok” a zostávajúce otázky sa budú riešiť “prostredníctvom viacerých efektívnych nástrojov”. Uviedla to v sobotu čínska oficiálna tlačová agentúra Sin-chua. V strohej správe však neinformovala, kde a kedy budú ďalšie diskusie

Ilustračné foto

Agentúra konštatovala, že trojdňové rokovania, ktoré sa skončili v piatok, sa okrem iného zaoberali problémami transferu technológií, ochrany duševného vlastníctva, necolnými opatreniami v obchode, poľnohospodárstvom a vynútiteľnosťou pravidiel.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová vo vyhlásení zverejnenom v piatok uviedla, že “zostáva ešte významná práca” a obe strany budú v priebežnom kontakte. Americký prezident Donald Trump ešte vo štvrtok vyslovil predpoveď, že “niečo monumentálne” pre obe krajiny by sa mohlo ohlásiť v priebehu týždňov. “Musíme ešte prejsť určitou cestou, ale nie veľmi ďaleko,” povedal Trump.
Obe krajiny stále majú spory, napríklad v otázke, akými spôsobmi zabezpečiť, že Čína bude dodržiavať svoje záväzky, alebo či USA ponechajú v platnosti clá na dovoz z Číny, aby si zachovali vplyv na Peking.
 
Príspevok Rokovania USA a Číny o obchode podľa Pekingu dosiahli nový pokrok zobrazený najskôr Hlavné správy.