Bratislava 29. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pokračujú v rokovaniach s Ministerstvom financií (MF) SR o dofinancovaní rezortu. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová

Ilustračné foto

“MZ SR robí všetko pre to, aby bolo v systéme toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. Aktuálne rokujeme s ministerstvom financií o dofinancovaní rezortu. Takisto čakáme na uzavretie prvého kvartálu hospodárenia zdravotných poisťovní o detailnom vývoji,” priblížila Eliášová s tým, že sa rezort nechce predčasne ku konkrétnostiam vyjadrovať.

Ako však dodala, zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) v pondelok na rokovaní odvetvovej tripartity navrhli podpis memoranda medzi nemocnicami, zdravotnými poisťovňami, MF SR a MZ SR o potrebe dofinancovania sektora. K tejto iniciatíve sa pridala aj Asociácia štátnych nemocníc, pričom podľa hovorkyne MZ SR s týmto návrhom súhlasila.

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa už v minulosti vyjadrila, že verí, že MF SR nenechá slovenské nemocnice padnúť. O nutnosti dofinancovania rezortu zdravotníctva na tento rok hovoria obe súkromné zdravotné poisťovne. Dôvodom majú byť viaceré legislatívne zmeny, dovolenkové poukazy či historicky najnižšia sadzba za poistencov štátu na úrovni 3,2 percenta. Súkromné zdravotné poisťovne tiež tvrdia, že historicky najnižšia sadzba za poistencov štátu zásadne ovplyvnila disponibilné príjmy. Výška dofinancovania bude podľa nich závislá aj od prichádzajúcich dodatočných požiadaviek, ktoré stále priebežne vznikajú. Na problém chýbajúcich financií medzi prvými poukázala ANS.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj